Vecuma grupā līdz 25 gadiem Valsts probācijas dienesta redzeslokā visbiežāk nonāk jauni vīrieši. Tā ir sabiedrības daļa, kura gan fiziski, gan intelektuāli varētu sniegt ieguldījumu sabiedrības stiprināšanā un attīstībā.
Diemžēl tie jaunie cilvēki, kuri savas rīcības un pieņemto lēmumu dēļ nonāk kriminālsodu izpildes sistēmā, nereti no tās ārā netiek nekad, vai, ja izdodas saņemt atbalstu un izķepuroties, tad atsevišķas iespējas valstī viņiem tomēr ir liegtas, jo agrā vecumā iegūtā sodāmība no “papīriem” nepazūd.
“Mēs kā pieaugušie zinām ļoti daudz par to, kam un kāpēc jānotiek, bet vai vienmēr mēģinām saprast, kādēļ kaut kas nenotiek tā, kā tam būtu jānotiek, vai vienmēr paskatāmies uz to, kas nav tik viegli pamanāms? Vai spējam ieraudzīt to, kas slēpjas aiz sastrādātām, netīrām bērna rokām, aiz aizmigšanas stundās, aiz neierašanās skolā, aiz būšanas kaut kur? Pieaugušā uzdevums ir saredzēt jaunieša potenciālu, saredzēt resursus un palīdzēt atrast iespēju tos likt lietā. Speciālistam, kurš strādā ar bērniem un jauniešiem, nav jāzina viss, zināšanas ir tikai viena daļa no darba instrumentiem. Lielākā speciālistu darba instrumentu daļa ir viņš pats, ar savu personību, atvērtību, spēju būt klātesošam, spēju mācīties kopā ar bērnu un jaunieti, ar radošu pieeju un pacietību. Bērni nav mazi pieaugušie, ar viņiem ir jāstrādā citādāk!” pārliecināta Valsts probācijas dienesta pārstāve Krista Skara.
Efektīva probācija var ievērojami samazināt atkārtoti izdarītu noziegumu skaitu jauniešu vecuma grupā, apliecina zinātniski pētījumi.
Lai to panāktu, liela loma ir personāla sagatavotībai, darba metodēm, kas ir atbilstošas šai mērķa grupai un ir balstītas uz zinātniskiem secinājumiem. Tā ir daudzsološa perspektīva probācijai kā instrumentam, ko izmanto, lai samazinātu noziedzību un uzlabotu jauniešu dzīves kvalitāti.
“Probācija var būt svarīgs instruments, lai palīdzētu jauniešiem atgriezties uz pareizā ceļa. Sniedzot individuālu atbalstu un skaidrojot robežas, probācijas darbinieki var palīdzēt jauniešiem risināt viņu pamatproblēmas, lai noziegumi neatkārtotos, piemēram, vielu lietošana vai garīgās veselības problēmas. Mums ir jākoncentrējas ne tikai uz jauniešu sodīšanu par viņu kļūdām, bet arī uz to, lai palīdzētu viņiem mācīties no šīm kļūdām un kļūt par labākiem cilvēkiem. Efektīva probācija var palīdzēt mums to izdarīt,” uzsver K. Skara.
Valsts probācijas dienests savā 20 gadu attīstības laikā soli pa solim mērķtiecīgi veidojis darbu ar bērniem un jauniešiem kā īpašāku; dienests sagatavo darbiniekus, kas specializējas darbā gan ar bērniem, gan jauniešiem. Tomēr probācijas darbs nebūtu efektīvs bez sabiedrības atbalsta.
Ventspilī Valsts probācijas dienestam ir plašs sadarbības partneru loks, kas apzinās, cik svarīgi ir dot iespēju bērniem un jauniešiem izkļūt no noziedzības pasaules staignāja, pierādīt savu varēšanu pozitīvā veidā un rast iespēju realizēt idejas nevis nekaitējot sabiedrībai, bet gan dodot ieguldījumu apkārtējās vides sakārtošanā un uzlabošanā.
Sagaidot Valsts probācijas dienesta izveides 20. gadadienu, ko atzīmējam šogad, gribam izteikt pateicību visu valsts un pašvaldības institūciju darbiniekiem, kuri sniedz atbalstu probācijas darbā. Un jo īpašu paldies sakām nesavtīgajiem cilvēkiem Ventspilī no dažādām organizācijām, kuri strādā ar probācijas dienesta klientiem, palīdzot viņiem pārvarēt grūtības un dodot iespēju pierādīt sevi.
Vissirsnīgāko paldies sakām:
- SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”
- SIA ”Ventspils nekustamie īpašumi”
- Piejūras brīvdabas muzejam
- OC Ventspils
- Sociālās aprūpes namam ,,Selga”
- Atbalsta centrs ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām “Cimdiņš”
- Krīzes centrs ģimenēm ar bērniem Ventspilī SIA “Paspārne”
- Pusaudžu resursu centram
Uzziņai
- Valsts probācijas dienests ir radīts, lai sekmētu noziedzības novēršanu valstī, nodrošinātu sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi un koordināciju un atslogotu pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu. Valsts probācijas dienesta izveide ir apliecinājums tam, ka sodīšanas sistēmai mūsu valstī nav atriebības raksturs, ka likumpārkāpējs nav zudis sabiedrībai un ka valsts uzņemas atbildību par savas sabiedrības locekļiem.
- 2022. gadā Valsts probācijas dienesta speciālisti Latvijā strādāja ar 906 bērniem un 3167 jauniešiem visās probācijas dienesta funkcijās, kas vidēji ir 25% no probācijas klientu kopskaita.
- Valsts probācijas dienests ir Tieslietu ministrijas pārraudzībā esoša iestāde, kas Latvijā darbojas kopš 2003. gada.
- Plašāka informācija www.vpd.gov.lv.