Fabriciusa piemineklis
Drīz pilsētas vadība sveiks ventspilniekus valsts dzimšanas dienā. Un tajā pašā laikā turpina sludināt šīs nesen dzimušās valsts pirmās okupācijas organizētāju Krievijas sarkanās armijas komisāru, poļitruku, kura piemineklis stāv pilsētas centrā. Viņi jūsmo par šī vīra četriem Krievijas ordeņiem, kuri viņus ir tā apžilbinājuši, ka nespēj saskatīt, kā šie ordeņi nopelnīti. Lasītāji vairākkārt jautājuši un lūguši , lai muzeja vēsturnieki un pilsētas vadība paskaidro, par kādu varoņdarbu Fabriciuss ir apbalvots ar pirmo Krievijas Sarkanā karoga ordeni, bet atbildes nav. Viņi klusē, izdomādami iemeslus, lai tiktu saglabāts okupācijas varas uzstādītais piemineklis pilsētas centrā.”
6 komentārs
Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.
Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 01. novembris
Atbild Ventspils muzejs:
Ventspils muzejs – pagātnes liecību glabātājs – viedokli par šo pieminekli ir izteicis daudzkārt.
Jāatceras, ka Jānis Fabriciuss savu militāro karjeru sācis kā latviešu strēlnieks. Ļoti daudzi latviešu strēlnieki bija kreisi noskaņoti un cīnījās padomju varas pusē. Par šo vēstures paradoksu latviešu vēsturnieks A. Švābe emigrācijā rakstīja: “Kas tad mūs atbrīvoja no divi simti gadu garā Krievijas impērijas politiskā gūsta? Neparasti tas skan, bet jāatzīst: boļševiku uzvara, latviešu strēlnieki, kas sagrāva Krievijas impēriju. Kalpojot ļaunajam, tie tomēr izdarīja ārkārtīgu vienreizīgu pakalpojumu latviešu tautas vēsturiskajiem nodomiem un latviešu labajam garam”.
Ikviens piemineklis nav tikai konkrētajam cilvēkam, bet veselam laikmetam. Pieminekļu iznīcināšana un graušana kā reiz ir tieši totalitārām iekārtām raksturīga. Nepārsteigsimies!