Valsts kvotas medicīnas un rehabilitācijas pakalpojumiem
Gribētos, lai Ziemeļkurzemes slimnīcas vadība paskaidro, kā tiek sadalītas valsts kvotas medicīnas un rehabilitācijas pakalpojumiem. Es saprotu, ka veselības aprūpe nesaņem pietiekamu finansējumu no valsts. Taču esošo kvotu sadalījums rada jautājumus un brīžiem arī neizpratni. Konkrēts piemērs. Šā gada 20. janvārī pieteicos uz valsts apmaksātām ārstnieciskās vingrošanas nodarbībām, ko ieteica ārsts speciālists. Mūsu jaunās Rehabilitācijas centra reģistratūrā mani informēja, ka būs jāgaida pusgads. Pēc pusgada, nesagaidīju uzaicinājumu, vēlējos uzzināt, cik ilgi vēl man ir jāgaida. Man atbildēja: ilgi, līdz gada beigām, ne agrāk. Nesen atkal painteresējos par savu iespēju tikt uz ārstniecisko vingrošanu. Saņēmu atbildi , ka šogad diez vai vispār saņemšu šo pakalpojumu. Ārsti nereti pārmet saviem pacientiem, ka viņi nerūpējas par savu veselību, laicīgi, tādejādi ielaižot slimības. Kā tad te neielaidīsi, ja gada laikā (!) man nav bijusi iespēja saņemt nepieciešamo palīdzību! Zinu vairākus piemērus, kad ventspilnieki, uzzinot par vairāku mēnešu rindu uz rehabilitācijas pakalpojumiem savā pilsētā, zvana uz Talsiem vai Kuldīgu un pāris nedēļu laikā sāk saņemt rehabilitāciju. Kāpēc kaimiņiem vēl ir kvotas, bet mums ir grūti pieteikties pat maksas pakalpojumiem? Ko darīt tam cilvēkam, kurš nevar aizbraukt ne uz Talsiem, ne Kuldīgu, kurš nevar atļauties samaksāt par medicīnas un rehabilitācijas pakalpojumiem? Atbilde rodas pati no sevis : gaidīt gadu vai pat vēl ilgāk.
0 komentārs
Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.
Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 02. novembris
Atbild SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”: Līdz ar Kurzemes Rehabilitācijas centra atklāšanu, tiek nodrošināts gan plašāks pakalpojumu klāsts, gan iespēja sniegt palīdzību lielākam pacientu skaitam. Diemžēl joprojām tāpat kā citviet Latvijā – valsts apmaksāto rehabilitācijas pakalpojumu pieprasījums pārsniedz iespējas. Savukārt apgalvojums, ka nav iespējams pierakstīties uz pakalpojumiem par maksu neatbilst patiesībai – maksas pakalpojumi Kurzemes Rehabilitācijas centrā tiek nodrošināti 2-3 nedēļu laikā.
Lai pakalpojumus padarītu pacientiem pieejamākus, papildus tradicionālajiem pakalpojumiem ieviestas arī sabiedrības veselības grupas – ārstnieciskā vingrošana fizioterapeita uzraudzībā, vingrošana topošajām māmiņām un māmiņām ar mazuļiem, kā arī nodarbības baseinā. Jau drīzumā plānots atsevišķus pakalpojumus piedāvāt arī sestdienās.
Zemāk aprakstīta arī valsts apmaksāto pakalpojumu prioritāšu un rindu veidošanas kārtība.
Medicīniskās rehabilitācijas rindas tiek veidotas atbilstoši ministru kabineta noteikumiem Nr.555 – iedala akūtās, subakūtās un ilgtermiņa rehabilitācijas pakalpojumus hronisku funkcionēšanas ierobežojumu gadījumā.
Vadoties pēc augstāk norādītās informācijas, pacienti tiek kategorizēti pēc prioritātes sekojošā kārtībā – akūti, subakūti un hroniski. Noteikumi nosaka arī prioritāro secību – atkarībā no steidzamības un saslimšanas specifikas, – arī šo kārtību nosaka iepriekš minētie Ministru kabineta noteikumi. Turklāt papildus šai secībai – primāri rehabilitācijas pakalpojumus saņem bērni līdz triju gadu vecumam ar augstu risku funkcionālo traucējumu attīstībai, bērni no triju līdz sešu gadu vecumam ar vidēji smagiem un smagiem funkcionēšanas ierobežojumiem un operatīvā dienesta darbinieki, kuri guvuši veselības bojājumus glābšanas darbos katastrofās ar vairāk nekā pieciem cietušajiem.
Līdz ar to var rasties situācija, kad hronisks pacients piesakās janvārī un gaida ilgāk, nekā akūts pacients, kas uz pakalpojumu piesakās, piemēram, martā. Tāpat var rasties situācija, kad hronisko pacientu gaidīšanas laiks ir, piemēram, 6 mēneši, bet pēc kāda laika – pagarinās uz 10-12 mēnešiem. Šāda situācija rodas, ja novērojams akūto pacientu pieaugums, kā piemēram, pēc ziemas mēnešiem, kad pēc slidena laika bija straujš akūto pacientu pieaugums ar dažāda veida traumām un lūzumiem. Kā jau iepriekš minēts, šādās akūtās situācijās pacienti tiek prioritizēti, līdz ar to hroniskiem pacientiem diemžēl nākas gaidīt ilgāk.
Kurzemes Rehabilitācijas centrā ir notikuši un tiek plānoti atkārtoti informatīvi semināri ģimenes ārstiem, lai veicinātu izpratni par rehabilitācijas pakalpojumiem, to sniegšanas kārtību un korektu nosūtījumu sagatavošanu.
Ņemot vērā lielo pieprasījumu, aicinām pacientus, kuri kādu iemeslu dēļ nevar ierasties sava pieraksta laikā, informēt par to, zvanot uz Kurzemes Rehabilitācijas centru, tā sniedzot iespēju šajā laikā pakalpojumu saņemt kādam, kurš to gaida.