Mūsdienās informācijas pieejamība ir plaša un ikviens var mēģināt izprast un nosaukt vārdos, kas ar viņu notiek psihoemocionālajā plaknē. Cilvēka psihoemocionālie stāvokļi ir dažādi depresija, veģetetīvā distonija, panika utt.).
Katru gadu Latvijā ar psihiskām kaitēm sirgst simtiem tūkstoši cilvēku, bet lai ar to tiktu galā, jāvēršas pie speciālista, kurš var sniegt nepieciešamo palīdzību. Ventspils poliklīnikas psihiatre Ksenija Serebrjakova stāsta, kā ikdienā parūpēties par savu garīgo labsajūtu.
Viens no psihiskās labsajūtas priekšnosacījumiem ir ievērot veselīgu dzīvesveidu.
Kvalitatīvs miegs – lai būtu miega režīms. Protams, ir pieļaujami izņēmumi, taču lielākoties miegs jāorganizē vienā un tajā pašā laikā. Tāpat aptuveni stundu pirms miega vajadzētu izvairīties no viedierīču lietošanas un skatīšanās ekrānos. To gaisma stimulē smadzenes, liekot domāt, ka miega tuvākajā laikā nebūs.
Tāpat būtisks ir pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs. Alkohols problēmas neatrisinās.
Būtiska ikdienas sastāvdaļa ir arī cilvēkam piemērotas fiziskās aktivitātes.
Rūpes par psihisko veselību ļauj justies labāk, dzīvot mierīgāk un sasniegt savus mērķus, kā arī mazina risku saslimt ar dažādām psihiskām saslimšanām, piemēram, trauksmi vai depresiju.
Par mentālās veselības traucējumiem var liecināt virkne pazīmju, tostarp miega un apetītes problēmas, panikas lēkmes, nomāktība, trauksme. Tāpat signāls var būt somatiskas sūdzības, tostarp paaugstināts asinsspiediens, paātrināta sirdsdarbība un sāpes, kuras izmeklējot, patoloģija netiek konstatēta.
Ja cilvēkam ir aizdomas, ka ar psihisko veselību ir kādas problēmas, vispirms jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš nepieciešamības gadījumā izrakstīs nosūtījumu pie psihiatra. Tāpat ārste atgādina, ka psihiatra apmeklējums nebūt nenozīmē medikamentu izrakstīšanu un ir dažādi veidi, kā pacientiem palīdzēt.
Lai pierakstītos uz vizīti pie psihiatres K. Serebrjakovas, jāsazinās ar poliklīnikas reģistratūru:
- zvanot 63622131
- vai rakstot: [email protected].