Ventspils Digitālais centrs sadarbībā ar Dienvidkurzemes novada, Tukuma novada un Liepājas valstspilsētas pašvaldībām plāno realizēt projektu “Digitālā dvīņa platformas izveide inovatīvai pašvaldību pakalpojumu nodrošināšanai”.
Projekta mērķis ir nodrošināt projekta partneru –Kurzemes plānošanas reģiona pašvaldību sensoru, viedo ierīču u.c. objektīvo datu avotu izgūšanas, pārveides, uzglabāšanas un apstrādes vajadzības, kā arī izveidot rīkus, kas nodrošina automātisku lēmumu pieņemšanu, balstoties saņemtajos datos, tādejādi uzlabojot pašvaldībām noteikto autonomo funkciju un uzdoto valsts pārvaldes uzdevumu izpildi, kā arī paaugstinot iedzīvotāju apmierinātību un iesaisti pilsētas dzīves kvalitātes uzlabošanā. Šī mērķa sasniegšanai projektā paredzēts izstrādāt un ieviest reģionāla mēroga pašvaldību digitālo dvīni – inovatīvu platformu, kurā vienuviet integrēti projekta partneru rīcībā esošie dati no dažādiem datu avotiem un kas ir pielāgota datu apstrādei ar mākslīgā intelekta rīkiem, citām mašīnmācīšanās tehnoloģijām un datorizētiem datu apstrādes rīkiem.
Projekta budžeta un termiņu ierobežojumu dēļ tajā plānots īstenot vienu digitālā dvīņa platformas pielietojumu – mākslīgā intelekta tehnoloģijās bāzētu risinājumu optimizētai ēku siltumapgādes sistēmu vadīšanai, kas nodrošinās enerģijas patēriņa (megavatstundās) samazinājumu vismaz par 10 procentiem projektā ietvertajos objektos – 15 ar izglītību un kultūru saistītās ēkās, nodrošinot labāko iespējamo risinājumu iekārtu regulācijā maksimālas laika, enerģijas un finanšu līdzekļu ekonomijas un mikroklimata komforta sasniegšanai, vienlaicīgi rūpējoties par CO2 izmešu apjoma samazināšanu. Digitālā dvīņa platforma tiks veidota universāla, un nākotnē to plānots mērogot, gan palielinot datu avotu skaitu, gan ieviešot jaunus to apstrādes algoritmus (papildus moduļus), t.sk., iesaistot jaunas pašvaldības no citiem reģioniem un veidojot jaunus platformas pielietojumus.
Projekta ideja ir Latvijā vēl nekur nerealizēta un saņēmusi pozitīvus Latvijas Zinātnes padomes, kā arī Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas un Kurzemes plānošanas reģiona atzinumus par jauninājumu un atbilstību nacionālā līmeņa informācijas un komunikāciju tehnoloģijas attīstības virzieniem, kā arī tā ir iekļauta Kurzemes plānošanas reģiona Attīstības programmā 2021. – 2027. gadam.
Projekts ir vēsturiski apjomīgākais Kurzemes pašvaldību projekts informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomā – tā kopējā summa ir plānota 3 654 000 euro, no tiem 85% jeb 3 105 900 euro ir ERAF finansējums un 548 100,00 euro (15%) ir pašvaldību – projekta partneru līdzfinansējums. Īstenot projektu paredzēts laika posmā no 2025. gada 1. februāra līdz 2027. gada 30. septembrim.