Mūsu pilsētas nākotne
Pa LTV ziņām varēja nesen redzēt sižetu kur Liepājas pilsētas vadība kopā ar investoriem plāno veidot jaunu un modernu mikrorajonu ar 400 dzīvokļiem. Valmieras pilsēta, lai piesaistītu darba spējīgos iedzīvotājus jau sen bija paņēmusi kredītu un uzbūvēja vairākas jaunas daudz dzīvokļu mājas, lai pilsēta varētu attīstīties un uzņēmumiem būtu vairāk cilvēku, kas patērē viņu piedāvātos pakalpojumus un servisu.
Un tad mēs nonākam pie Ventspils – viss, kas ir dzirdēts, ka valsts piedāvā 200 000 eur subsīdijas, vai kaut ko tādu tiem, kas vēlas attīstīt šādus projektus – taču pie mums dome tērē naudu bukletiem kur spodrināt savas spalvas un jau vairākus gadus stāsta par lielo veikumu Rīgas un Katoļu ielas stūrī – ja salīdzinam ar Liepājas plānoto projektu un jau Valmierā paveikto, tad tas maigi izsakoties ir bēdīgi.
Pilsētā stāv gadiem dzīvokļu ēkas ar uzrakstu ”Pārdod”, bet tās neviens nepērk – varbūt pie vainas tam, ka uz Ventspili nevēlas nākt investori ir nevēlama investīcijām balstīta politika?
Varbūt kāds no domes var paskaidrot – kāpēc Liepāja un Valmiera var, bet Ventspils nevar, jo jau labu laiku sāk pārņemt tāda kā bezcerības situācija šeit? Tikai nedomāju, ka atrunas to, ka vainīgs ir Levits ar Kariņu spēs izturēt kritiku.
Paldies.
13 komentārs
Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.
Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 06. aprīlis
Atbild Ekonomikas un iepirkumu nodaļa:
Risinot īres mājokļu pieejamības problēmu pilsētā uzņēmējdarbības veicināšanai un jaunu speciālistu sekmēšanai, Ventspils valstspilsētas pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) ir pirmā pašvaldība Latvijā, kura 2020. gada 3. aprīlī apstiprināja nolikumu Nr. 2 “Īres dzīvojamo māju Ventspilī jaunbūvju projektu līdzfinansēšanas konkurss” (turpmāk – Nolikums Nr. 2). Pašvaldības līdzfinansējums tiks sniegts kā de minimis atbalsts, un tā maksimālais apjoms paredzēts 35% apmērā no būvdarbu kopējām attiecināmajām izmaksām un varēs sasniegt 200 000 eiro, bet ne vairāk kā 1 200 eiro bez PVN uz 1 m2.
2020. gada 6. maijā tika izsludināta konkursa 1. kārta. Nekustamā īpašuma attīstītāji projektu iesniegumus varēja iesniegt līdz 2020. gada 9. novembrim. Tika saņemti divi projekta iesniegumi, kurus Pašvaldības dome atbalstīja, pieņemot lēmumus par Pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanu. Diemžēl, nekustamā īpašuma attīstītāji ar Pašvaldību nav noslēguši finansēšanas līgumus cita starpā būvniecības izmaksu strauja pieauguma dēļ.
Pēc konsultācijām ar uzņēmējiem, Pašvaldība ir veikusi grozījumus Nolikumā, pilnveidojot prasības cita starpā arī par minimālo īres dzīvokļu skaitu, lai pretendētu uz Pašvaldības līdzfinansējumu. Rezultātā Pašvaldība 2022. gada 7. aprīlī apstiprināja Nolikumu Nr. 2 jaunā redakcijā. Pašvaldība 2022. gada 23. maijā izsludināja konkursa 2. kārtu. 2023. gada 31. janvārī ir noslēgusies pieteikšanās Īres dzīvojamo māju Ventspilī jaunbūvju projektu līdzfinansēšanas konkursa 2. kārtai. Tika saņemts viens projekta iesniegums par dzīvojamās mājas jaunbūvi Sinagogas ielā 2, Ventspilī, kurš ir virzīts izskatīšanai Pašvaldības komitejas un domes 2023. gada aprīļa sēdēs.
Ja nekustamā īpašuma attīstītājs trīs gadu laikā īstenos iepriekš minēto projektu, tad piecu gadu laikā pilsētas iedzīvotājiem un jaunajiem piesaistītajiem specialistiem būs pieejami 12 pašvaldības līdzfinansējamie īres dzīvokļi.
Lai risinātu īres mājokļu pieejamības problēmu pilsētā uzņēmējdarbības veicināšanai un jaunu speciālistu sekmēšanai, kā arī sakārtotu pilsētvidi, Pašvaldība 2022. gada 15.decembrī apstiprināja nolikumu Nr. 12 “Līdzfinansēšanas konkursa “Ēku atjaunošana vai pārbūve, nolūkā radīt īres dzīvokļus Ventspilī” nolikums”.
Pašvaldība 2023. gada 4.janvārī izsludināja konkursa 1. kārtu, kurā nekustamā īpašuma attīstītāji var pieteikties līdz 2023. gada 7. jūlijam. Pašvaldības līdzfinansējums tiks sniegts kā de minimis atbalsts, un tā maksimālais apjoms paredzēts 35% apmērā no būvdarbu kopējām attiecināmajām izmaksām, un varēs sasniegt 200 000 eiro, bet ne vairāk kā 350 eiro bez PVN uz 1 m2.
Pašvaldība atrodas aktīvā dialogā ar vairākiem komersantiem, lai piesaistītu investorus, kuri īres namu būvniecībai būtu gatavi izmantot Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna finansējumu zemas īres mājokļu būvniecības programmas ietvaros (turpmāk – Altum atbalsta programma). Par rezultātiem iedzīvotāji tiks informēti.
Pašvaldība aicina nekustamā īpašuma attīstītājus iesaistīties dzīvojamo īres māju būvniecībā Ventspilī, piesaistot Altum atbalsta programmas finansējumu. Lai nodrošinātu komersantu iespēju pieteikties programmas finansējumam, Ventspils valstspilsētas pašvaldība ir jau pieņēmusi saistošos noteikumus “Par dzīvokļu izīrēšanas kārtību zemas īres dzīvojamās mājās Ventspilī”.
Visi nepieciešamie priekšnoteikumi dzīvojamā fonda attīstībai Ventspils pilsētā ir!
Informējam, ka Britu laikraksta “Financial Times” izdevums “FDI Intelligence” publicējis pētījumu„ Eiropas nākotnes pilsētas un reģioni 2023″, kurā Ventspils ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) piesaistes stratēģija atzīta par otru labāko Eiropā, piekāpjoties Īrijas trešajai lielākajai pilsētai Limerikai. “Financial Times” reitingā ĀTI piesaistes stratēģijas kategorijā iekļuvušas arī citas Latvijas pilsētas – Jelgava (5. vieta) un Valmiera (7. vieta).
Savukārt, saskaņā ar Lursoft datiem, Ventspils starp Latvijas valstspilsētām uzrāda otro augstāko rādītāju ārvalstu tiešo investīciju piesaistē uz 1 iedzīvotāju. 2023. gada sākumā uzkrāto ārvalstu tiešo investīciju apjoms Ventspilī bija 122 milj. EUR, savukārt ārvalstu tiešo investīciju uzkrājums Ventspils pilsētā uz 1 iedzīvotāju bija 3 297 EUR.