No 15. līdz 17.maijam Baltijas valstu ostu pārstāvji un enerģētikas politikas veidotāji iepazinās ar Nīderlandes pieredzi atkrastes vēja parku būvniecībā un darbībā. Uz Nīderlandi devās arī Ventspils brīvostas atjaunojamās enerģijas klastera veidotājs Kaspars Liepiņš.
K.Liepiņš: “Atkrastes vēja parku būvniecības process ir gan ilgs, gan sarežģīts – tas sastāv no vairākiem posmiem un neskaitāmām niansēm. Kaut arī Ventspils brīvostas pārvalde pati nebūvēs vēja parkus, osta ir ģeogrāfiski un loģistiski izcila vieta, kur veidot reģionālu bāzi atkrastes vēja parku būvniecības un apkalpošanas kompānijām. Ventspils pēdējā desmitgadē sevi ir pierādījusi arī kā rūpnieciskas ražošanas centrs, kur sekmīgi ir attīstījusies gan mašīnbūves un metālapstrādes, gan arī elektrotehnikas ražošana. Tas dod labu iespēju radīt priekšnosacījumus vēja enerģijas nozarei nepieciešamo komponenšu ražošanai un pakalpojumu attīstīšanai. Tā kā Baltijas jūrā jau tagad attīstās vairākas zonas atkrastes parku būvniecībai, mums ir svarīgi saprast, kā šis tirgus veidojas un kas uzņēmējiem būs nepieciešams gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.”
Delegācijai bija iespēja apskatīt Eemshaven ostu, kas ir viena no vadošajām ostām atkrastes vēja parku nozarē – apmēram trešdaļa no visas Nīderlandē saražotās enerģijas nāk tieši no Eemshaven; un arī pasaulē lielāko vēja parku iekšzemes ūdeņos “Fryslân”. Šis vēja parks darbību sāka tikai pirms diviem gadiem.
Tāpat aizvadītas tikšanās ar Nīderlandes kuģu būves un inženiertehnisko konglomerātu uzņēmumu “Damen Shipyards”, uzņēmumiem, kuri nodrošina risinājumus atkrastes vēja parku būvniecībā.
Pasākumu noslēdza vizīte Nīderlandes uzņēmumu aģentūrā, ko ar savu klātbūtni un uzrunām pagodināja visu trīs Baltijas valstu vēstnieki Nīderlandē. Bija iespēja uzklausīt vērtīgo Nīderlandes valdības pieredzi, pārejot no “pasīvā režīma” 2013. gadā uz proaktīvu atkrastes vēja parku atbalstu, kura ietvaros lielu daļu sagatavošanās darbu uzņemas valdības aģentūras.
Vizīte tika organizēta pateicoties Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā ielūgumam. Latvijas delegācijas sastāvā ir pārstāvji no Klimata un enerģētikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, AS “Latvenergo”, AS “Augstsprieguma tīkls”, Ventspils, Salacgrīvas un Liepājas ostu pārvaldēm.