Augstu novērtē centralizētās ūdens kvalitāti

1

Pētījuma centra  “SKDS”  2023. gada augustā un septembrī veiktās Ventspils iedzīvotāju aptaujas rezultāti liecina, ka ar pilsētas dzeramā ūdens kvalitāti ir apmierināti  96% ventspilnieku un 89% to ikdienā lieto arī savā uzturā.

Kopumā aptaujā piedalījās 600 dažāda vecuma un dažādos Ventspils rajonos dzīvojoši respondenti. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem 70% aptaujāto ventspilnieku ikdienā uzturā lieto tikai vai pārsvarā ūdeni no krāna, savukārt vēl 19% to lieto paralēli ar veikalā pirktu vai no akas iegūtu ūdeni. Tikai neliela daļa aptaujāto jeb 3% vērtējuši ūdens kvalitāti kā neapmierinošu, turklāt biežākais neapmierinātības iemesls saistīts tikai ar ūdens cietību.

No artēziskajiem urbumiem iegūts

Ventspils ūdensapgādes uzņēmums “ŪDEKA” ūdeni iegūst no 11 lieljaudas artēziskajiem urbumiem, ūdensgūtnes vietā “Ogsils”, kas atrodas Tārgales pagastā. Ūdens tiek iegūts līdz pat 70 metru dziļumā, kur tas ir pasargāts no cilvēku darbības ietekmes. No pazemes iegūtais ūdens ir tīrs un tajā ir arī daudz vērtīgu minerālvielu, kas nepieciešamas cilvēka organismam, piemēram, kalcijs un magnijs. Taču tieši šie sāļi arī būtiski ietekmē ūdens cietību.

Dabiski attīrīts ūdens

Tā kā no pazemes iegūtais ūdens ir kvalitatīvs, tad Ventspils dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā ūdeni nepieciešams vien dabiski attīrīt no dzelzs, amonija un mangāna. Attīrīšanas process ir cilvēkam un videi draudzīgs, bez ķīmisku vielu iesaistes –  ūdens tiek attīrīts intensīvi pievadot gaisu un ar kvarca smilšu filtriem. Minētā tehnoloģija ir efektīva un ūdenim nav nepieciešama papildu apstrāde. Kliedējot mītu par to, ka ciets ūdens ir nekvalitatīvs, jāatzīmē, ka normatīvajos aktos nav noteikta konkrēta ūdens cietības norma. Ventspilī dzeramā ūdens cietības vidējie rezultāti ir 5 mgekv/l – šāds ūdens ir drošs lietošanai uzturā. Vienīgās raizes, kādas rada ciets ūdens, ir kaļķakmens veidošanās uz mājsaimniecības tehnikas detaļām. Sadzīves iekārtām lietošanas instrukcijās parasti ir atvēlēta atsevišķa sadaļa par ūdens cietību un norādes, kā rīkoties pie konkrētas cietības pakāpes. Cietības rādītājus atbilstoši iekārtu vajadzībām var samazināt, izmantojot speciālos ūdens filtrus. Tāpat veikalos iespējams iegādāties dažādus atkaļķotājus, kas palīdz atbrīvoties no kaļķakmens, ja tāds jau ir izveidojies. Kaļķakmeni iespējams noņemt arī, izmantojot dažādas dabīgas metodes, piemēram, tējkannu var atkaļķot, uzvārot ūdeni, kurā izšķīdināta citronskābe.  

Laboratoriski pārbaudīts un kvalitatīvs ūdens

Ventspils centralizētās ūdensapgādes dzeramā ūdens kvalitāte tiek regulāri rūpīgi pārbaudīta – par to rūpējas gan pats ūdenssaimniecības uzņēmums, kā arī dzeramā ūdens kvalitātes kontrolējošās iestādes, regulāri veicot nepieciešamās analīzes. Pārbaužu rezultāti atbilst gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā noteiktajiem standartiem. Vienu reizi nedēļā, piektdienās, dzeramā ūdens analīžu rādītāji, tajā skaitā arī ūdens cietība, tiek publicēti uzņēmuma mājaslapā www.udeka.lv, kur ikviens var iepazīties ar analīžu rezultātiem, tajā skaitā ar ūdens cietības rādītājiem.

Pašvaldības SIA “ŪDEKA” izsaka pateicību ventspilniekiem un aptaujas dalībniekiem par augsto novērtējumu un aicina regulāri rūpēties arī par mājas iekšējiem tīkliem, lai Ventspils centralizētās sistēmas ūdens nezaudētu savas labās garšas un kvalitātes īpašības!


0 komentārs


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture