Jautājums, kas uzdots laikrakstā “Ventas Balss”

Jautājums uzdots: Jautājums, kas uzdots laikrakstā "Ventas Balss" 24. oktobris

Vai tiešām mūsu dome neko nedomā darīt ar Fabriciusa pieminekli? Tas taču būtu jaucams nost, jo nevienam īsti nav vajadzīgs. Tā ir tāda skaista vieta, ko noteikti var arī iekārtot vēl skaistāk, bet šobrīd jāskatās uz šo pieminekli. No tādiem monumentiem nāk slikta enerģija, un tāpēc arī pie mums valstī notiek tādas liets.


  • Ventspils valstspilsētas pašvaldība

    Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 24. oktobris

    Atbild Ventspils muzejs:
    Jau deviņdesmito gadu sākumā, kad Ventspilī demontēja vairākus pieminekļus, tika diskutēts arī par Fabriciusa pieminekli. 1995.gadā Ventspils dome lēma, ka to nevajag nojaukt. Šim lēmumam piekrist, jo tas nav uzskatāms par padomju režīmu slavinošu objektu. Fabriciusa piemineklis ir ar kultūrvēsturisku nozīmi, un, to aplūkojot, var padomāt, kas īsti šeit 20.gs.sākumā ir noticis. Arī to, kāpēc šis piemineklis padomju laikā ir uzstādīts. Tā ir vēstures liecība. Tas ir iemesls atcerēties un stāstīt vēsturi.

    Jānis Fabriciuss ir vēsturiska personība. Jā, viņš nav bijis neatkarīgās Latvijas valsts idejas atbalstītājs, bet stāsts ir par ievērojamu novadnieku. Mums tiešām tādu šajā laika posmā nav bijis daudz! Fabriciuss vēsturē zināms saistībā ar boļševisma idejām, ar nedraudzīgu ideoloģoju, bet tajā pat laikā nav saistāms ar padomju režīmu.
    Viņš ir bijis parasts kalpu zēns, no trūcīgas ģimenes. Tolaik ļoti daudzi cilvēki ar šādu sociālo izcelsmi bija kreisi noskaņoti. Cik lielā mērā viņš ir kaut ko ļaunu nodarījis Latvijai? Cik nu iespējams izvērtēt, – visticamāk, neko. Viņš ir bijis tās armijas sastāvā, kas šeit mēģināja veidot t.s. Stučkas Latviju 1919.gadā. Fabriciuss nekādās militārās darbībās ne pret vācu landesvēru, ne pret neatkarīgās Latvijas armiju nav bijis iesaistījies.

    Savulaik šim piemineklim bijusi disidentiska loma, jo ventspilnieki atceras, ka padomju laikā nereti Jāņu naktī piemineklis tika izrotāts ar ozollapu vainagu, jo tas bija piemineklis latvietim, strēlniekam Jānim, turklāt tas atradās netālu no milicijas. Arī tolaik attieksme pret šo pieminekli nebija īsti viennozīmīga.

2 komentārs

  1. Aleksandrs Briedis

    Aleksandrs Briedis, 07. jūnijs 2023 - 01:41

    Ja latviešu strēlnieki nesakautu baltgvardu divīzijas,mēs netiktu līdz brīvvalstij,paliktu pat sadaliti starp Vilhelmu Otro un cara lielkņaziem

  2. Garausis

    Garausis, 28. oktobris 2022 - 00:25

    Bet varbūt tomēr to vajadzētu demontēt, un ja muzejs tajā saskata kādu īpašu vērtību, tad šo pieminekli pieņemt muzeja krājumos – kur cilvēki to varētu apskatīt + izlasīt, kas tad viņš tāds īsti bija un kāpēc Ventspils muzejā šāds eksponāts vispār eksistētu (ja jau Jūsu prāt viņam ir kāda vēsturiska vērtība).
    Un runājo par disidentiskajā vērtībā, tad Rīgas kapos ir uzstādīts padomju laikos piemineklis Vilim Lācim, kas tika izvietots tā, lai aizsegtu no centrālās ieejas Jāņa Čakstes atdusas vietu – un tur arī disidenti PSRS laikos uz V.Lāča pieminekļa lika cilvēku ”mīnas”, lai arī to pat sāka uzraudzīt milicija, bet tomēr laiku pa laikam kādam visu laiku izdevās tur nolikt kluci!
    Te nav runa, vai J.Fabricius ir kaut ko izdarījis sliktu Latvijai, vai kam citam Latvijā, bet uzskatu, ka tādā vietā būtu jābūt piemineklim personai, vai notikumam, kas ir pozitīvs valstij, vai vismaz mūsu zemei senākos laikos (manis pēc kaut, vai Kurzemes hercogistes laikā).

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.

Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture