Jautājums, kas uzdots laikrakstā “Ventas Balss”
Apbrīnoju pilsētas muzeja neatlaidību, aizstāvot Fabriciusa pieminekli. Cenhšoties melnu padarīt baltu, viņi nonāk pretrunās paši ar sevi. Viņi apgalvo, ka Fabriciuss neko sliktu Latvijai nav darījis, bet labos darbus arī nemin. Tad pieminekli uzcēla par nekā nedarīšanu? Muzeja arguments pieminekļa saglabāšanai ir tāds, ka Fabriciuss bija ievērojams Padomju Krievijas karavadonis, kurš apbalvots ar četriem Sarkanā Karoga ordeņiem. Lūgums muzejam izpētīt, par kādiem varoņdarbiem tie piešķirti. Ja ne par visiem , tad vismaz 1919. gadā piešķirto, un ar noskaidroto padalīties ar Ventas Balss lasītājiem.
0 komentārs
Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.
Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 25. novembris
Atbild Ventspils muzejs:
Komentāra autors muzeja jau daudzkārt pausto viedokli par J.Fabriciusa pieminekli nav sapratis. Muzeja uzskats: piemineklis kādam cilvēkam vai notikumam vienlaikus ir piemineklis visam laikmetam.
Latvijas 20.gs. vēsture ir pretrunu pilna un neviennozīmīga. Šī laikmeta ievērojamu cilvēku dzīve arī nav mērāma tikai ar melnbaltu mērauklu.
Jānis Fabriciuss ar radikāli kreisām idejām aizrāvies jau agrā jaunībā, 19./20.gs. mijā, tāpat kā tūkstoši latviešu.
Savu militāro karjeru viņš sācis kā latviešu strēlnieks – 1917.g. iestājies latviešu strēlnieku Daugavgrīvas pulkā. Lielinieku propoganda šinī laikā pārņēma tūkstošiem latviešu strēlnieku prātus. Tūkstoši karoja padomju Krievijas pusē. Vieni 1918.gada beigās brauca atpakaļ uz Latviju, otri vēl ilgi karoja pilsoņu kara frontēs. Vai arī par šo visu neliecina J.Fabriciusa piemineklis?
Muzejs aicina vienkārši nepārsteigties.