Pirms nepilniem diviem mēnešiem Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu uzrunāja sabiedriskā labuma organizācija “Hospiss LV”, lai izteiktu aicinājumu sadarboties, īstenojot slimnīcas Paliatīvās aprūpes nodaļā projektu “Svētku galds”. Trešdien, 29. maijā, Ventspilī viesojās “Hospiss LV” pārstāves, lai iepazītos ar Ventspils slimnīcu un iepazīstinātu gan ar projektu, gan dalītos savā pieredzē par hospisa aprūpi un brīvprātīgā darbu paliatīvās aprūpes nodaļās dažādās slimnīcās Latvijā.
“Hospiss LV” valdes priekšsēdētāju Ilzi Neimani-Nešporu, valdes locekli Ilzi Zosuli, sabiedrisko attiecību speciālisti un sadarbību koordinatori Initu Silu un brīvprātīgo koordinatori Sintiju Reinbergu uzņēma slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis, personāldaļas vadītāja Ilze Černova, Paliatīvās aprūpes nodaļas virsmāsa Jana Cimermane un Kurzemes Rehabilitācijas centra fizioterapeite Ilze Brutāne. Tāpat sarunai piebiedrojās kupls brīvprātīgo skaits, kas ir gatavi iesaistīties projektā “Svētku galds” Ventspilī.
Ventspils Paliatīvās aprūpes nodaļa tika atklāta 2006. gadā un šobrīd ir vienīgā ārstniecības iestāde Kurzemē, kas stacionāri nodrošina paliatīvās aprūpes pakalpojumu. “Raugoties nākotnē, meklēsim iespējas, kā šo profilu paplašināt un darīt vairāk, jo pakalpojums ir pieprasīts un vajadzīgs – visbiežāk nodaļā nonāk pacienti ar onkoloģiskām saslimšanām, sirds mazspēju, ar insulta sekām, izgulējumiem. Un pacientu skaits pieaug. Tāpēc tas, ko “Hospiss LV” dara, ir ļoti vērtīgs darbs – jebkāda veida atbalsts ir nozīmīgs gan pacientiem, gan arī darbiniekiem, un tas pievērš uzmanību cieņpilnas nāves jautājumam arī valstiskā līmenī,” norādīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis.
Ar Juri Lāci vienisprātis ir “Hospiss LV” valdes locekle Ilze Zosule, piebilstot, ka cieņpilnās nāves nodrošināšana sākotnēji šķiet skaļi teikts, bet tā sastāv no maziem soļiem, tai skaitā ceļu uz finansiālu atbalstu un diskusiju forumu organizēšanu par cieņpilnu nāvi.
“Hospiss LV” valdes priekšsēdētāja Ilze Neimane-Nešpora dalījās brīvprātīgā darba pieredzē ar smagi slimiem pacientiem. “Hospisa definīcija ir pārvērst izmisumu skaistās sērās – kad atnāk profesionāla komanda, kad ģimene zina, ko darīt, tas pārtop skaistā pavadīšanas procesā. “Svētku galda” stāsts nav par ēdienu – tas ir stāsts ir par vienu milzīgu sistēmu, ko mēs visi kopā varam izveidot.”
Brīvprātīgā Lienīte Ansone, kas jau vairākus gadus apmeklē pacientus Rīgas slimnīcās, atgādina, ka jāatceras brīvprātīgo nozīme – brīvprātīgais nevienu nevar izārstēt, apsolīt veselību, bet var dāvināt emocijas. Katram pacientam ir stāsts, sāpe, un brīvprātīgie šiem pacientiem ir vajadzīgi. Kad slimnīcas personāls ir pārguris, brīvprātīgie var dāvināt emocijas.
“Hospiss LV” komanda ar “svētku galdu” – ratiņiem ar uzkodām, kafiju, saldējumu – devās arī uz Ventspils Paliatīvās aprūpes nodaļu, aprunājoties, cienājot un iepriecinot pacientus, kas ar prieku gaidīs brīvprātīgos atkal jau pavisam drīz.
Labdarības organizācija “Hospiss LV” iestājas par cieņpilnu attieksmi pret cilvēku līdz pēdējam elpas vilcienam, īstenojot dažādus projektus, lai emocionāli atbalstītu pacientus mūža nogalē. Projekta “Svētku galds” ietvaros “Hospiss LV” apmācītie brīvprātīgie dodas pie pacientiem, cienājot ar uzkodām, ņemot vērā pacientu vajadzības.
Projektu “Svētku galds Ventspilī” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.