Ventspils Augstskola piedalās vērienīgā Eiropas pētniecības ERASMUS+ projektā ENDORSE (Enhancing development of entrepreneurial strategies at university locations affected by brain drain), kura ietvaros tiek meklēti risinājumi, kā novērst intelektuālā darbaspēka aizplūšanu no reģioniem. Projektā Ventspils Augstskola sadarbojas ar Austrijas, Vācijas, Polijas, Grieķijas un Zviedrijas universitātēm.
Vizītes laikā universitāšu pārstāvji strādāja kopā, lai pētītu iemeslus, kāpēc universitāšu absolventi izvēlas aizplūst no konkrētā reģiona, kā arī studentu spēju kļūt par uzņēmējiem. Partneriem tika parādīta Ventspils uzņēmējdarbības vide – Ventspils Augsto tehnoloģiju parka Tehnoloģiju attīstības daļas vadītāja Sandra Rožkalne ļāva ielūkoties darbnīcā RADE, sniedzot prezentāciju un novadot ekskursiju. Ventspils Zinātnes centrā “VIZIUM” projekta dalībnieki guva pieredzi par norvēģu granta projektu realizēšanu un sasniegto rezultātu. Ventspils Augstskolas studiju programmas “Jaunuzņēmumu vadība” jeb Business Academy studējošie un 1. kursa mentors Elviss Brauns dalījās savā pieredzē, kā uzņēmējdarbības studijās mācīties praktiski. Vizītes laikā partneri guva ieskatu, kā darbojas Ventspils Augstskola kā reģionālā augstskola Latvijā.
Projekta koordinatore Kristiāna Balode stāsta: “Neskatoties uz priekšrocībām, ko sniedz sapulces tiešsaistes video zvanu platformās, klātienes tikšanās reizes sniedz lielu pievienoto vērtību, piemēram, varam veidot starptautisku tīklu, kas stiprina sadarbību. Šajā laikā nav iespējams pietiekami uzsvērt, cik svarīgi ir sadarboties ārpus savas valsts robežām. Šo sadarbību laikā ir iespējams mācīties citam no cita, kā arī saprast kopīgo un atšķirīgo dažādu valstu aspektos. Līdz šim esam secinājuši, ka projekta dalībnieku pārstāvētie reģioni ir vienādi klasificējami ar dažādiem kritērijiem, kas atbilst intelektuālā darbaspēka aizplūšanas (brain drain) reģioniem.”
ENDORSE projekta vadītāja un IMC Fachhochschule Krems profesore Alina Šēnberga (Alina Schoenberg) komentē: “Mēs vēlamies stiprināt saikni starp universitātēm, uzņēmumiem un pašvaldībām, kas ir būtiska reģionālo inovāciju tīklu izveidei. Teritorijās, kuras skar intelektuālā darbaspēka emigrācija, ir jānodrošina, lai studentiem, uzņēmējiem un akadēmisko aprindu pārstāvjiem radītu uzņēmējdarbības vidi, kurā strādāt. Plašākas zināšanas un reģionāli pielāgoti šādas sadarbības modeļi uzlabos apstākļus, lai studenti paliktu.”
Partneri atzinīgi novērtēja Ventspils pilsētas un augstskolas atbalsta mehānismus, kas kopīgi strādā, radot iedvesmojošāku un funkcionāli ērtāku vidi uzņēmumu attīstībai reģionā.
Tuvākā projekta aktivitāte notiks 24. novembrī plkst. 11.00 EEST, kas norisināsies tiešsaistē. Konferencei aicināts pieslēgties ikviens docētājs, uzņēmējs vai politikas veidotājs. Tiešsaistes tikšanās laikā projekta dalībnieki pastāstīs par izstrādātajiem mācību materiāliem un studiju kursiem, kas izstrādāti ar mērķi, lai veicinātu studentus kļūt par uzņēmējiem. Detalizēta informācija par konferenci būs pieejama Ventspils Augstskolas mājaslapā un sociālajos tīklos.