Jautājums, kas uzdots laikrakstā “Ventas Balss”
Visa, Latvija, savā dzimšanas dienā atceroties brīvības cīņas un godinot kritušos varoņus, varēs priecāties, ka beidzot ir attīrījusies no okupantu celtajiem pieminekļiem. Vienīgi Ventspilī Krievijas Sarkanā armija poļitruka Fabriciusa vadībā turpinās savu uzvara gājienu, pazemojot no okupācijas varas cietušos.”
0 komentārs
Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.
Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 25. novembris
Atbild Ventspils muzejs:
Jāņa Fabriciusa piemineklis Ventspils vecpilsētā izsauca un arī turpmāk izsauks neviennozīmīgas emocijas. Daļai ventspilnieku tas raisīs negatīvas emocijas un būs nepatīkams atgādinājums par skarbajiem padomju okupācijas gadiem. Lai arī cik ļoti mums gribētos padarīt šo laiku par nebijušu, tas nav iespējams. Tāpat nav iespējams Jānim Fabriciusam pārmest notikumus, kas norisinājās labu laiku pēc viņa nāves. Jānis Fabriciuss gāja bojā 1929.gadā. Tas ir laiks, kad Latvijas teritorijā dzīvojošie vēl nebija piedzīvojuši tās šausmas, ko mēs šodien apzīmējam ar vārdiem “padomju okupācija”, kur nu vēl “okupācijas varas cietušie”. 20.gadsimta sākums bija lielu pārmaiņu laiks, kad vietējiem iedzīvotājiem nācās izdarīt izvēles vai pēc savas pārliecības, vai ārēju apstākļu spiesti. Neviens vēl nezināja pie kāda rezultāta šīs izdarītās izvēles novedīs. Daudzi no viņiem paši krita par savu izvēļu upuriem. Jānis Fabriciuss nāca no kalpu ģimenes, kas noteikti arī bija viens no iemesliem viņa tālākā ceļa izvēlē. Viņam bija spēcīga ticība šodien mums nepieņemamai ideoloģijai. Viņš spēja izveidot apbrīnas vērtu karjeru.
Vienlaikus tiem, kam Ventspils vēstures lappuses nav svešas, Jāņa Fabriciusa piemineklis atsauc atmiņā notikumus un pat veselu laika posmu (20.gs.sāk. – 1920.gadi), kad komunistiskās idejas un ticība utopiskai sabiedrībai mūsu pilsētā bija ārkārtīgi populāra.