Ventspils tehnikuma zaļo prasmju nedēļa pirms svētkiem ir veiksmīgi noslēgusies ar dažādām aktivitātēm klimata pārmaiņu un ilgtspējīga dzīvesveida tematikā, kas sadarbībā ar klimata eksperti Alīnu Apini norisinājās no 25. līdz 28. martam ar Erasmus+ programmas finansējuma atbalstu. Ekspertes viesošanās laikā notika mācību stundas, tika organizēta paneļdiskusija un tikšanās ar pedagogiem, lai vēlreiz aktualizētu klimata problemātiku un kopīgi rastu risinājumus.
Uzaicinātās ekspertes Alīnas Apines, kura strādā par vecāko programmu vadītāju Lielbritānijas Enerģētikas drošības un net zero departamentā, viesošanās Ventspils tehnikumā sākās
25. un 26. martā ar angļu valodas mācību stundām 3. kursa izglītojamiem, kuri gatavojas pavasarī gaidāmajiem eksāmeniem. Mācību stundas tika organizētas tā, lai jaunieši varētu iegūt un nostiprināt savas teorētiskās zināšanas, kā arī paši praktiski iesaistīties, sagatavojot prezentācijas par klimata pārmaiņu tēmu.
Trešajā aktivitāšu dienā, 27. martā, atbilstoši tematikai noformētajā Ventspils tehnikuma aktu zālē notika paneļdiskusija “Klimata pārmaiņas: kopīga problēma, daudzveidīgi risinājumi un karjeras iespējas!”, kurā tikās četri jomas eksperti, raugoties uz paneļdiskusijas tēmām no dažādām pieredzēm un perspektīvām. Alīna, kā galvenais šīs nedēļas eksperts un paneļdiskusijas moderators, kopā saveda vēl trīs brīnišķīgas dāmas, kuras ikdienā ne tikai saskaras ar ilgtspējas jautājumiem, bet arī meklē risinājumus un strādā, lai pasaulē, kurā mēs dzīvojam būtu pēc iespējas zaļāka un videi draudzīgāka.
Paneļdiskusijas dalībniece Evita Goša, kura ir vadošā būvmateriālu ražotāja SIA “Schwenk Latvija” vides un juridiskā direktore un arī Eiropas klimata pakta vēstnese, diskusijas laikā akcentēja to, ka arī rūpnieciskā ražošana var būt videi draudzīga un ilgtspējīga, protams, pieprasot atbilstošas zināšanas un prasmes. Evitas apgalvojumam ir pamats, jo viņas pārstāvētā uzņēmuma cementa rūpnīca Brocēnos ir viens no mūsdienīgākajiem nozares piemēriem Eiropā, kurā 90% no izmantotā kurināmā ir alternatīvais kurināmais.
Cita paneļdiskusijas dalībniece Līza Leimane, kura ikdienā strādā par konsultanti klimata politikas jautājumos, iedrošināja pasākuma dalībniekus nebaidīties no trauksmes vai bezpalīdzības izjūtas, kas mēdz pārņemt, domājot par klimata problemātiku, bet drīzāk skatīties uz to pragmatiski, iesaistoties dažādās ar klimata pārmaiņām saistītos pasākumos un aktivitātēs, kā arī būt aktīviem, lai mūsu nākotne būtu labāka un gaišāka.
Savukārt, Madara, kura ir cilvēktiesību un vides tiesību aktīviste, Eiropas klimata pakta vēstnese un pēta Krievijas uzsāktā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā negatīvo ietekmi uz klimatu, akcentēja to, cik ļoti visi pasaules notikumi ietekmē mūsu planētas klimatu. Tāpat Madara sniedza pāris ļoti praktiskus ieteikumus, kurus ikkatrs no mums var ieviest savā ikdienā, lai mūsu rīcības padarītu ilgtspējīgākas – šķirot atkritumus, samazināt dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu un izvēlēties apģērbu, kurš kalpo vairākas sezonas, kā arī izvērtēt jebkuras preces un/vai produkta patieso nepieciešamību savā ikdienā.
Noslēdzošajā dienā, 28. martā, Alīna piedalījās metodiskajā dienā, kur kopā ar Ventspils tehnikuma izglītības darbiniekiem diskutēja par klimata problemātiku, ieteica praktiskus padomus kā šīs tēmas var integrēt metodiskajā darbā, kā arī, protams, uzklausīja pedagogu interesējošos jautājumus un centās uz tiem sniegt atbildes.
“Es nezināju ko sagaidīt un pirms ierašanās biju diezgan satraukta. Taču saskarsme ar Ventspils tehnikuma jauniešiem man atgādināja par to, kāda privilēģija ir mans darbs, kā arī es redzēju to, cik izglītoti un zinoši ir Ventspils tehnikuma jaunieši. Lai gan sākotnēji viņi bija nedaudz bailīgi, tomēr mācību ietvaros es redzēju viņus uzplaukstam, un tā rezultātā mūsu diskusijas bija jēgpilnas un interesantas. Esmu ļoti pateicīga tehnikumam par uzņemšanu, tā bija sirsnīga, tāpat arī Ievai par skaisto aktu zāles noformējumu, mācību personālam par sarunām un dalīšanos ar pieredzi, kā ar lieliskajām vegāniskajām uzkodām. Un, protams, izglītojamiem par aktīvo dalību!”, tā Alīna par pieredzi Ventspils tehnikuma Zaļo prasmju nedēļā.
Projekta “Personu mobilitāte mācību nolūkos skolu sektorā” Nr. 2023-1-LV01-KA121-SCH-000126425 aktivitātes stiprina Ventspils tehnikuma kompetenci starptautisko mobilitāšu organizēšanā, paplašina sadarbības iespējas darbinieku apmācībā, papildina skolā iegūto prasmju lietošanas iespējas un uzlabo darbinieku sasniegumu rezultātus.