26.04.2018.
Skatot jautājumu par Zinātnes un Inovāciju centra nosaukumu, viens no Ventspils Pilsētas attīstības komisijas priekšlikumiem bija rosināt iedzīvotājus izteikt atkārtoti savu viedokli par centra nosaukumu. Akcentējot nosaukuma veiksmīgāku izvēli, aicinām iepazīties ar pasaules pieredzi centra nosaukumu izvēlē.
Lai rosinātu iedzīvotāju iztēli centram izvēlēties interesantu, skanīgu un starptautiski atpazīstamu nosaukumu, tika apkopota informācija par līdzīgu centru nosaukumiem citās vietās – Baltijas valstīs, Eiropā un pasaulē.
Pasaulē eksistē vairāk nekā 3 000 bērnu zinātnes un inovāciju centru, kuru darbība vērsta uz zinātnes sasniegumu tuvināšanu bērnu un jauniešu izziņas procesam un iepazīstināšanu ar mūsdienu tehnoloģiju sasniegumiem, izmantojot dažādus interaktīvus paņēmienus un mācību veidus.
Apkopojot informāciju par esošo zinātnes centru nosaukumiem, secināts, ka pasaulē Zinātnes centriem tiek piešķirti nosaukumi pēc zināmas līdzības un atpazīstamības, ko var grupēt četros lielos blokos:
1. Nosaukumā atspoguļota praktiska darbība – eksperimenta, fizikālas, ķīmiskas vai citu lietu parādība, tā būtība, kas veido zināmas asociācijas – spectrum, eksperipents, discovery (piedzīvojums), tehnorama, tehnopolis, audiversum, universum, space (telpa, kosmoss), astra (zvaigzne), challenge (izaicinājums) utt.;
2. Nosaukumā iekļauti atpazīstami zinātnieku vārdi – Einšteins, Koperniks, Galileo Galilejs, Leonardo da Vinci, Kārnegijs, Darvins u.c.;
3. Nosaukums kā izsauciens (izbrīns) – Aha!, Eurika!, Hands on! (darām!), Please touch! (pieskarties!), Try (izmēģini!) utt.;
4. Apdzīvotās vietas, atpazīstamas vietas nosaukumi – Niagara, Ontario, Singapūra, Sidneja, Melburna, Tokija, Florence utt. (piemēram, Florences Bērnu Zinātnes centrs).
Konsultējoties ar ekspertiem un zinātnisko centu pārstāvjiem, visi atzinuši, ka centra nosaukumam ir jābūt viegli izrunājamam un tajā jāiekļauj vārdi, kas vedinātu uz centra darbības būtību – kā zinātnisko, tā arī praktisko. Centra nosaukumā nevajadzētu iekļaut: – vietvārdus un dialekta vārdus, kas ir saprotami tikai noteiktajā valstī vai reģionā (“ķisenis”, “cibuļa”, “naġe”, utt.), vārdus, kas ir grūti fonētiski izrunājami (piem., latviešu valodā skaņas [š], [k], [g], garie patskaņi, divskaņi [ie], [uo] utt. “Ķieģelis”, u.c.), kā arī vārdi, kas veido nelabvēlīgas asociācijas citās valodās.
Aicinām iedzīvotājus vēlreiz izteikt priekšlikumus jaunā Zinātnes un inovācijas centra nosaukumam līdz 10. maijam, komentāru veidā pie šīs ziņas, vai sūtot uz e-pastu: [email protected]. Lūgums norādīt arī savu kontaktinformāciju, lai pēc nosaukuma izvēles varētu sazināties ar idejas autoru.
Jāpiemin, ka lai jaunā centra nosaukums būtu tiešām oriģināls, skanīgs un atpazīstamību nesošs, lemts, ka nosaukuma veidošanai, tiks piesaistīta profesionāla un starptautiski atzīta mārketinga un reklāmas konsultāciju eksperta grupa, kas palīdzēs rast pamatotu ideju jaunā centra nosaukuma izveidei.