Šodien, 2012. gada 6. jūlijā, noslēdzas četrpadsmit mēnešus ilgā projekta „Velotūrisma attīstība Ventspils pilsētā” ieviešana.
Projekts paredz veloceliņu izbūvi, veloceliņu informatīvās infrastruktūras izveidi un uzstādīšanu, atpūtas vietu iekārtošanu un rekonstrukciju, teritorijas apzaļumošanu un apgaismojuma ierīkošanu un mārketinga un publicitātes materiālu sagatavošanu.
Iepriekš minētā rezultātā, pagājušā gada nogalē projekta ietvaros ekspluatācijā nodeva veloceliņu izbūves darbus, kurus veica SIA „Lamd Serviss”, nodrošinot darba vietas 40 ceļu būvniecības nozarē strādājošajiem.
Velotūrisma attīstības projekta ietvaros, Ventspilī tika izbūvēti veloceliņi 10,17 km garumā, savienojot starptautisko prāmju terminālu ar iecienītiem tūrisma objektiem pilsētā: ar Vecpilsētu, ar Ostas promenādi, ar Dienvidu molu, ar Jūrmalas un Piedzīvojumu parkiem, t.sk. uzlabojot velobraucēju infrastruktūru un piedāvājot jaunu tūrisma produktu pilsētas viesiem.
Lai vietējie un ārzemju velotūristi orientētos pilsētā, projekta ietvaros tika izdots buklets „Veloceliņi Ventspils pilsētā”, kurā uzradīti jau šobrīd izbūvētie veloceliņi, kā arī tie, kurus Ventspils pilsētās pašvaldība plāno izbūvēt 2012. gadā. Buklets publiski pieejams arī Ventspils mājas lapā sadaļā „Drukātie materiāli/kartes”.
Pilsētas iedzīvotājus priecē vasaras sākumā uzstādītās 180 jaunas, interesantas un atraktīvas velonovietnes. Velonovietņu dizains un novietošanas vietas izvērtētas Ventspils pilsētas domes Pilsētas attīstības komisijās, vizuālo izskatu pielāgojot to novietošanas vietām un vides funkcijai – Vecpilsētā novietojot pilsētas vēsturiskajai gaisotnei atbilstošas velonovietnes, savukārt jaunajā pilsētas daļā paredzot atraktīvas un saistošas velonovietnes.
Velonovietņu uzstādīšanu, pēc Ventspils pilsētas pašvaldības iestādes „Komunālā pārvalde” pasūtījuma, veic SIA „Salmet”, kuru izgatavotās velonovietnes vienlaikus kalpos kā vides objekti, nodrošinot funkcionalitāti, kā arī pildot dekoratīvā pilsētas elementa funkcijas. Uz doto brīdi velonovietnes izvietotas pie Ventspils 1.ģimnāzijas, teātra nama „Jūras vārti”, Piejūras brīvdabas muzeja, kā arī alejā no Reņķa dārza līdz Lielajam prospektam, Kuldīgas un Jūras ielas krustojumā un gar Vidumupīti posmā no Lielā prospekta līdz Brīvības ielai.
Lai veicinātu velotūrisma attīstību Ventspils pilsētā, 2011. gadā realizēti vairāki Eiropas Savienības struktūrfondu finansēti projekti, kuru ietvaros ir veikti veloceliņu izbūves darbi, kā rezultātā kopējais veloceliņu garums ir palielinājies par 28,57 km, no tiem 10,17 km izbūvēti Projekta ietvaros, un tiek plānots, ka 2012. gada nogalē veloceliņi pilsētā vīsies jau 40 km garumā.
Iepriekš minētā rezultātā pilsētā tiek piedāvāts pilnīgi jauns tūrisma produkts – veloceliņš, kas sasaista iecienītus tūrisma objektus pilsētā, līdz ar to pilsēta kļūst draudzīga un pieejama velobraucējiem. Vienlaikus veloceliņa izbūve nodrošina drošu velotūristu pārvietošanos un uzlabo apskates vietu pieejamību. Sakārtota velotūrisma infrastruktūra ne tikai veicina velotūrisma attīstību, bet arī rada pievienoto vērtību gan tūrisma piedāvājumam, gan videi, kur tas atrodas. Veloceliņu piedāvājums ļauj pilsētai veiksmīgi iekļauties EuroVelo tīklā, kā arī veicina iedzīvotāju iekšējo mobilitāti.
Projekta (Vienošanās par Projekta īstenošanu Nr. L-VPA-11-0008) kopējās izmaksas veido 863 378,75 LVL, t.sk. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 84,99 % – 699 345,46 LVL, valsts budžeta dotācija 4,5 % – 37 028,52 LVL un Ventspils pašvaldības līdzfinansējums – 127 004,77 LV Projekta īstenošanai., t.sk. neattiecināmās izmaksas, veido 40 522,58 LVL.