Trešdien, 2022. gada 5. oktobrī, koncertzālē “Latvija” ar jauniešiem un pedagogiem piepildītā zālē izskanēja Ventspils Tehnikuma organizēta konference par zaļi domājošu, veselīgu un ilgtspējīgu dzīvesveidu. Pasākums klātienē pulcēja ap 600 apmeklētājiem.
Pēdējos gados Latvijā un pasaulē arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta jautājumiem, kas saistīti ar vidi un ilgtspēju, mentālo un fizisko veselība, uztura un mūsu ikdienas paradumiem, kas atstāj negatīvu ietekmi uz planētu, cilvēkiem un citiem tās iemītniekiem. Ņemot vērā šo tēmu aktualitāti un nozīmi, Ventspils Tehnikums, piesaistot dažādu jomu speciālistus un pateicoties ES fondu finansējumam, koncertzālē “Latvija” organizēja izglītojošu bezmaksas konferenci, kas klātienē pulcēja Ventspils jauniešus un pedagogus, kā arī viesus no Spānijas un Nīderlandes.
Konferenci ar prezentāciju par Erasmus+ projektu atklāja Ventspils Tehnikuma projektu vadītājs Elvis Binders-Čoders, pēc kura uz skatuves kāpa pirmās tēmas eksperts – fitnesa treneris Elvis Krūze. Elvis ir arī digitālā satura veidotājs, uzņēmējs un sociālajos tīklos Instagram un TikTok plašāk zināms jauniešiem kā sporta un dzīvesstila influenceris. Fitnesa trenera prezentācija “Sports – atslēga sevis pilnveidošanai un panākumiem dzīvē” iedvesmoja klausītājus ar personīgās dzīves atziņām, sākot no hokeja spēlēšanas Ventspilī līdz biznesa un personīgo ideju īstenošanai Dubaijā. Mirkli pēc tam uz skatuves ar stāstījumu par psiholoģiskajiem izaicinājumiem un labbūtības veicināšanu jauniešu vidē dalījās Ventspilī praktizējoša klīniskā un veselības psiholoģe Marina Sokola-Nazarenko, kurai izdevās ne tikai nodot teorētiskās zināšanas, bet arī ar lieliskām improvizācijas spējām iesaistīt klātesošos kopīgā elpošanas vingrinājumā.
Kā trešais runātājs uz skatuves tika aicināts radio raidījuma par dzīvniekiem, sabiedrību un zinātni Zootēka veidotājs un dzīvnieku tiesību aizstāvis Sandris Ādminis, kurš iepazīstināja visus klausītājus un skatītājus ar mūsu ikdienas izvēļu negatīvo ietekmi uz planētu un dzīvniekiem. Uzstāšanās laikā izskanēja dažādi pārsteidzoši fakti, piemēram, ka katru gadu visā pasaulē kopumā tiek nokauti un apēsti 79 miljardi zemes dzīvnieku.
Kā noslēdzošā pasākuma ekspertu sadaļā uz skatuves tika aicināta Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes lektore un uztura speciāliste Guna Bīlande, kura iepazīstināja klausītājus ar augu uztura ieguvumiem tieši veselības kontekstā, kā arī kliedēja dažādus mītus, kas nereti apvij uzturu, kurā nav iekļauti dzīvnieku produkti.
Pēc ekspertu uzstāšanās par pasākuma neformālo un muzikālo gaisotni parūpējās dziedātāja un dziesmu autore Katrīna Bindere, bet pasākums noslēdzās ar paneļdiskusiju, kuras laikā dažādu jomu speciālisti dalījās pārdomās par savu pieredzi saistībā ar projektā un konferencē aktualizētajām tēmām. Paneļdiskusijā klātienē piedalījās FIBA kategorijas basketbola tiesnesis Rafiks Misirovs, izaugsmes trenere, četru bērnu mamma un sporta entuziaste Laura Čodere, un Ventspils Tehnikuma 3. kursa audzēknis Armands Smildzējs, bet attālināti pieslēdzās Skotijā dzīvojošs ārsts (LOR) Rašads Misirovs un Zviedrijā dzīvojoša divu bērnu mamma, www.bernivegani.lv idejas autore un izveidotāja Sanita Ločmele.
“Šāda veida projekti un pasākumi, kuros tiek īstenotas uz zaļo rīcību vērstas aktivitātes un caur cieņpilnām un argumentētām diskusijām runāts arī par sabiedrībā jūtīgām, bet svarīgām tēmām, ir virziens, kurā saredzu vērtību strādāt. Lai izprastu un rīkotos zaļāk ir jāizglītojas, bet lai izglītotos ir jābūt pieejamai objektīvai informācijai”, savu personīgo motivāciju, projekta konferences aktualitāti un nozīmi skaidro projekta vadītājs Elvis Binders-Čoders.
Pasākums tika straumēts arī tiešraidē Ventspils Tehnikuma sociālā tīkla “Facebook” profilā un mājas lapā www.ventspilstehnikums.lv, tādējādi saturu padarot pieejamu gan ikvienam Latvijas, gan arī citam Eiropas Savienības pilsonim.
Konference īstenota Erasmus+ stratēģiskās partnerības (KA2) projekta “Augu uzturs un sports. Vai tas ir būtisks nosacījums vides ilgtspējībai un cilvēka labsajūtai?” ietvaros un ir notikusi pateicoties Eiropas Savienības fondu finansējumam. Projekts Nr. 2021-2-LV01-KA210-SCH-000049347.