Ventspils tehnikuma Mūžizglītības centrs organizē 7 mēnešu kursus dārzkopjiem “IR KUR AUGT”, sniedzot iespēju papildināt ne tikai teorētiskās zināšanas, bet arī praktiskās iemaņas dārza plānošanā, augu kopšanā un ilgtspējīgu dārzkopības risinājumu ieviešanā kopā ar nozaru ekspertiem.
Skaidrojošā vārdnīcā tiek teikts: “Dārzs ir cilvēku radīta mākslīgā ekosistēma, kurā aug cilvēka stādīti koki, krūmi un puķes.”
Mūsu izpratnē dārzs ir daudz vairāk. Tā ir vieta, kurā ielaist pirkstus zemē, sacensties, kuram zaļāki īkšķīši un retāki augi, uzlabot fizisko formu, palepoties ar izdomu un galu galā izbaudīt sava darba augļus, kā nu kuram tīk – citam, našķojoties ar savu tomātu, bet citam šūpuļtīklā ar vīna glāzi rokā, vērojot bagātīgas ziedu dobes.
Bet skaidrs ir viens, tas, kas vieno visus dārzu kopējus un mīļotājus, ir nemitīgā vēlme uzzināt un izmēģināt arvien ko jaunu, jo dārza kopšana ir nemitīgi mainīgs process, tāpat kā laika apstākļi.
Ventspils tehnikuma Mūžizglītības centra piedāvātā kursa dārzkopjiem “IR KUR AUGT’’ norise plānota no šī gada novembra līdz nākamā gada maijam, vienu reizi mēnesī, sestdienās. Kopā 7 nodarbību dienas, 40 mācību stundas, pēc kurām katrs dalībnieks saņems apliecību. Kursus pasniegs praktizējoši dārznieki, ainavu arhitekti un augu specialisti. Nodarbības notiks gan Ventspils tehnikuma telpās, gan izbraukumos dārzniecībās.
Katra mēneša tēma ir izvēlēta atbilstoši gadalaika procesiem un darbiem, kas tajā brīdī darāmi dārzā:
- Sāksim 9. novembrī ar metereologa Toma Briča informāciju par klimata izmaiņām un dr.arch., praktizējoša ainavu arhitektes, pētnieces Lilitas Sproģes padomiem, kā ilgtspējīgi plānot dārzus, un praktiskiem ieteikumiem par augiem podos ziemas un pavasara periodā.
- 7.decembrī Sanita Reinberga no stādaudzētavas “Puķu lauki’’ stāstīs par ziemcietēm. Dobju veidi, to izveide. Perfekti augu salikumi, ievērojot ziedu un lapu krāsas, struktūras, formas, pakāpenību ziedēšanā. Izturīgas, noturīgas un viegli kopjamas ziemcietes. Ziemcietes un ziema. SIA “Santeko” iepazīstinās ar laistīšanas sistēmām un stāstīs, kā tās pareizi uzstādīt.
- 4.janvārī Iveta Bērziņa no z/s “Bērziņi” dalīsies ar pieredzi par 2025.gada tendencēm viengadīgo puķu izvēlē, vasaras puķu podu sortimenta plānošanu, stādu diedzēšanu, piemērotu audzēšanas apstākļu nodrošināšanu. Savukārt ar siltumnīcu un dārza inventāra dezinfekciju un apstrādi jaunajai sezonai iepazīstinās Augu aizsardzības dienesta speciālisti.
- 1.februārī kopā ar Kristīni Āboliņu – meža dārzu izveides speciālisti un Annas koku skolas pasniedzēju, praktiski darbosimies pie tēmas: “Dārza plānošana un iekopšana, meža dārzs un darbošanās kopā ar dabu, augu un kopšanas veida izvēles.’’ Otra tēma būs par augsnēm un substrātiem, to izvēli un lietošanu.
- 1.martā pareizi modināsim dārzus, uzzināsim, kas jādara preventīvi, lai dārzā pēc iespējas mazāk būtu kaitēkļu un praktiski izmēģināsim kā pareizi apgriezt kokus un košumkrūmus, tai skaitā, arī hortenzijas.
- 5.aprīlī dosimies izbraukuma nodarbībā uz Kuldīgas restaurācijas centra 19.gadsimta vēsturisko dārzu, lai apskatītu un novērtētu to, kas mums ir, un reizē arī iepazīsimies ar mūsdienu netradicionālu stādījumu izvēlēm. Nodarbību vadīs sertificēta Latvijas Ainavu biedrības speciāliste, daudzu Latvijā zināmu dārzu un parku projektētāja un ierīkotāja Rita Ķirķe.
- Maija beigās noslēgsim kursus ar apliecību izsniegšanu, ekskursiju un dārza balli kādā no Latvijas paraugdārziem.
Lai pieteiktos kursam, ir jāaizpilda pieteikuma anketa: https://ieej.lv/Acxm4
Maksa par 7 mēnešu kursu “IR KUR AUGT” ir 350 EUR (ar iespēju maksāt 1 vai 2 maksājumos (75% un 25%)) ar pārskaitījumu.
Pieteikšanās ir atvērta līdz 2024. gada 4. novembrim, vietu skaits ir ierobežots.
Jautājumu gadījumā aicināti sazināties pa e-pastu: [email protected].