Otrdien, 6. maijā, plkst. 16.00, Ventspils Augstskolas bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes profesori, monogrāfijas “Digitālā bērnība” autori Zandu Rubeni organizēs attālinātu lekciju “Digitālā(s) dzīves māksla”, kurā runās par tehnoloģiju gudru izmantošanu kā palīgu dzīves vērtību saglabāšanā
Vai dzīve, ko dzīvojam ir mūsu “pašu” dzīve? Šo jautājumu grāmatā par dzīves mākslu 20. gadsimta beigās uzdod filosofs Vilhelms Šmids, domājot par cilvēku izvēlēm un skaistas dzīves meklējumiem. Digitālajā kultūrā 21. gadsimta otrās dekādes beigās šis jautājums ir ieguvis jaunu jēgu – apmēram 20 gadus pēc interneta tapšanas par cilvēka ikdienas instrumentu arvien skaidrāka kļūst apjausma, ka pamazām zaudējam kaut ko ļoti būtisku – tehnoloģijas, kas radītas mūsu dzīves uzlabošanai, pamazām sāk to nomākt. Pētnieki uzsver, ka tehnoloģijas mūsu dzīvē ir ienākušas uz palikšanu, tāpēc svarīgi saprast, kā tās izmantot gudri, nepazaudējot iespēju dzīvot skaistu un piepildītu dzīvi.
Pētnieki ir secinājuši, ka nekontrolētas tiešsaistes aktivitātes ietekmē psiholoģisko labizjūtu, rada kompulsīvu uzvedību, samazina laimes izjūtu, novirza uzmanību no vērtīgām aktivitātēm. Saskaņā ar Ēriku Frommu, bēgšanai no brīvības ir uzmācības iezīme – uzmācīgā atkārtošanās ir viens no psiholoģiskajiem nāves dziņas pamatojumiem. Kā izmantot tehnoloģijas, lai atbalstītu mūsu vērtības? Kā izveidot ilgtspējīgu digitālā minimālisma dzīves stilu, kas nozīmē digitālās uzmanības ekonomiju, kompulsīvas tehnoloģiju lietošanas mazināšanu?
Zanda Rubene (Dr. paed., Mg. phil.) ir Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes profesore. Studējusi filosofiju un pedagoģiju Latvijas Universitātē. Stažējusies Leipcigas, Tībingenes un Hamburgas universitātēs Vācijā. Lasījusi studiju kursus filozofijā, ētikā, izglītības filozofijā, kritiskajā domāšanā, medijpedagoģijā, bērnības pētījumos. Bērnu un pieaugušo ikdienas paradumu izpēte digitālajā laikmetā ir viena no viņas pētnieciskajām interesēm. 2024. gadā Jāņa Rozes apgādā nāca klajā Z. Rubenes monogrāfija “Digitālā bērnība”, kas kļuva par trešo pārdotāko grāmatu šajā gadā.
Mūsdienu dzīve nav iedomājama bez tehnoloģiju klātbūtnes, tāpēc tiešsaistes pasākumam Zoom platformā: https://ej.uz/digitālādzīvesmāksla
Meeting ID: 848 6687 2047
Passcode: 991804
tiek aicināts pievienoties ikviens interesents.