Synthija 2024 – elektroniskās un akustiskās mūzikas saplūsme Ventspilī

1

2024. gada 23. oktobrī Ventspilī norisinājās elektroniskās mūzikas pasākums Synthija 2024, ko organizēja MIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola” sadarbībā ar Erica Synths. Šis projekts piedāvāja jauniešiem iespēju iepazīt elektroniskās mūzikas pasauli un attīstīt savas radošās prasmes, piedaloties lekcijās, meistarklasēs un vakara koncertā. Pasākuma centrā izcēlās gan profesionāļu lekcijas, gan vakara muzikālie priekšnesumi, kuros piedalījās gan Ventspils Mūzikas vidusskolas audzēkņi, gan pieredzējuši mūziķi.

Dienas sākumā Ģirts Ozoliņš, Erica Synths vadītājs un dibinātājs, sniedza lekciju par subtraktīvās sintēzes pamatiem un vadīja meistarklasi, kurā dalībnieki varēja iepazīties ar uzņēmuma ražotajiem Bullfrog sintezatoriem. Ģirts Ozoliņš, būdams veiksmīgs uzņēmējs un pieredzējis pedagogs, izveidoja izcilu iedvesmas stāstu par radošumu un uzdrīkstēšanos biznesā, kā arī par dažādu zināšanu sintēzes nozīmi. Tāpat kā rodot skaņas ar sintezatoru palīdzību, viņš ir veidojis savu karjeru un turpina veidot skaņražu un uzņēmēju komūnu Latvijā un visā pasaulē. Meistarklase bija lieliska iespēja jaunajiem mūziķiem praktiski izmēģināt dažādus sintezatoru darbības principus un gūt pieredzi no profesionāļiem.

Vakara koncerts koncertzāles “Latvija” Mazajā zālē izvērtās par burtiski maģisku pieredzi. Mūziķi radīja mākslu, izkārtojoties skolas Black Box tipa mazajā zālē uz podestiem divās rindās, starp kurām – zāles vidū – tika atstāts brīvs laukums uz grīdas, uz kura tika projicēta video instalācija. Tomēr šo video paredzēto laukumu aizpildīja koncerta apmeklētāji, tostarp skolas audzēkņi, kuri sēžot uz grīdas, varēja būt tuvāk uz podestiem stāvošajiem mūziķiem – saviem pedagogiem. Viņi netika dzīti prom, un video projekcija tā vietā klājās uz apmeklētāju ķermeņiem, radot neaizmirstamu vizuālu efektu.

Skaņu viļņi, daudzveidīgā skatuves gaisma, mūziķu izdoma, meistarība un drosme brīvā improvizācijā radīja maģiska rituāla noskaņu. Šī enerģija aiznesa klausītāju apziņu kādā citā esībā, radot sajūtu, ka telpa un laiks uz mirkli saplūst kopā, un to varēja skaidri nolasīt no jauniešu sejām. Garlaikotu klausītāju tur nebija.

Uz skatuves kāpa izcili mūziķi, tostarp Elīna Silova (balss, elektronika), Toms Rudzinskis (saksofons, elektronika), Toms Poišs (basģitāra, sintezators), Ritvars Garoza (sintezatori), Kaspars Kurdeko (sitaminstrumenti), Kaspars Vizulis (ģitāra) un Andris Dzenītis (sintezators). Īpašu vērtību koncertam piešķīra arī skolas audzēknes Evelīna Lielaisramane un Beāta Estere Mačtama, kas muzicēja kopā ar pieredzes bagātiem meistariem, apliecinot savu talantu un radošās spējas uz lielās skatuves.

Šis nelielais projekts izvērtās par lielu iedvesmas avotu un patiesu iespēju paplašināt izpratnes telpu par neizprotamo – mūziku, kas ir tik abstrakta un subjektīvi uztverama, bet tajā pat laikā tik skaidri saprotama prātiem, kas ir tai atvērti. Synthija 2024 bija izcils piemērs tam, kā tradīcijas var savienoties ar inovācijām, radot jaunas un aizraujošas muzikālās pieredzes. Pasākums sniedza gan dalībniekiem, gan klausītājiem iespēju iepazīt elektroniskās mūzikas potenciālu un izbaudīt unikālu muzikālu piedzīvojumu.

Projekts tika īstenots ar Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes finansētās Ventspils jauniešu brīvā laika pavadīšanas un aktīvas atpūtas veicināšanas projektu konkursa programmas atbalstu, ciešā sadarbībā ar Ventspils Mūzikas bibliotēku un koncertzāli “Latvija”.


0 komentārs


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture