Valsts vides dienestam (VVD) jāziņo par ražošanas uzņēmumu radīto troksni, vides piesārņojumu un smaku, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.
VVD nereti saņem iedzīvotāju ziņojumus par dažādiem vides pārkāpumiem, uzklausot iedzīvotājus un piedaloties risinājumu meklēšanā. Tomēr, lai problēmsituācija tiktu novērsta iespējami operatīvāk, svarīgi ir saprast, kuras ir tās iestādes, kas atbild par konkrēto jautājumu, piemēram, traucējošiem trokšņiem, smakām vai redzamu piesārņojumu gaisā, ūdenī vai mežos, skaidro VVD pārstāve.
VVS ir jāzvana, ja kaimiņos esošais ražošanas uzņēmums rada pārlieku lielu troksni. VVD, izsniedzot atļaujas uzņēmumiem piesārņojošo darbību veikšanai, atļaujā izvirza nosacījumus atbilstoši izvirzītajām prasībām. Saņemot sūdzības par traucējošu troksni, VVD uzņēmumam uzdod veikt trokšņu mērījumus, kuru rezultātus pēc tam, saistībā ar saņemtajām iedzīvotāju sūdzībām, izvērtē Veselības inspekcija, jo īpaši, ja troksnis traucē iekštelpās.
Savukārt, ja traucē skaļa mūzika, masu pasākumi ir jāzvana Pašvaldības policijai. Savukārt, ja traucē troksnis, ko rada transports, jāinformē pašvaldība.
Veselības inspekcija, pamatojoties uz attiecīgu iesniegumu, kontrolē saimnieciskas darbības, iekārtu vai satiksmes radītā trokšņa robežlielumu ievērošanu. Savukārt pašvaldības savā administratīvajā teritorijā veic un plāno pasākumus trokšņa piesārņojuma līmeņa samazināšanai, kas saistīti ar autotransporta un tramvaju trokšņa radīto piesārņojuma līmeni, kā arī nosaka klusos un potenciāli klusos rajonus. Kā arī, pašvaldības ir tās, kas kontrolē skaļas mūzikas atskaņošanu un publisku pasākumu darbības rezultātā radīto paaugstināto trokšņa līmeni, uzsver Jalinska.
Peldsezona Latvijā no 15.maijā līdz 15.septembrim Veselības inspekcijas vides veselības speciālisti regulāri veic peldvietu ūdens kvalitātes monitoringu jūras un iekšzemes oficiālajās peldvietās, kā arī pēc saņemtās informācijas no pašvaldībām vērtē neoficiālo peldvietu kvalitāti. Peldvietu ūdens kvalitātes rādītājus, pēc laboratorisko izmeklējumu saņemšanas, novērtē speciālists un sniedz slēdzienu par ūdens kvalitāti – peldēties atļauts, peldēties nav ieteicams vai arī peldēties aizliegts. Aktuālo informāciju par peldvietu ūdens kvalitāti var uzzināt Veselības inspekcijas mājaslapā.
Gadījumos, ja iedzīvotāji pamana mežā vai pļavā izmestus būvniecības atkritumus, nolietotas riepas vai sadzīves atkritumus, ir jāuzņem fotoattēls un jāziņo lietotnē “VIDES SOS”.
Par vidē pamanītu piesārņojumu iespējams ziņot arī VVD Operatīvajam koordinācijas centram, zvanot pa tālruni 26 338 800 vai izmantojot lietotni “Vides SOS”. Pēc ziņojuma saņemšanas, situācija tiek risināta uzdodot teritorijas īpašniekam to sakopt, kā arī tiek izmeklēti piesārņojuma rašanās apstākļi.
Konstatējot traucējošu smaku ilglaicīgi, ir jāzvana VVD, izņemot gadījumus, kas saistīti ar sabiedrisko ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu un privātmāju apkuri.