­VeA IZI VSRC paraksta līgumu par dalību starptautiskā konsorcijā

1

Šī gada 22. janvārī ar pirmo Padomes sanāksmi oficiāli tika atklāts Eiropas Pētniecības infrastruktūras konsorcijs LOFAR ERIC, kurā iekļauts arī Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu Institūts “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs”.

Pasaulē vadošā zemo frekvenču radioastronomijas pētniecības infrastruktūra LOFAR ERIC tika dibināta ar 6 valstu – Bulgārijas, Vācijas, Īrijas, Itālijas un Polijas – dalību, sadarbojoties ar institūtiem Francijā, Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē un Latvijā. Galvenā konsorcija mītne atrodas Dvingeloo pilsētā Nīderlandē un to vada Nīderlandes Radioastronomijas institūts NWO-I/ASTRON.

LOFAR ERIC uzlabos visu infrastruktūru, nodrošinot astronomijas kopienai modernas novērošanas un datu apstrādes iespējas. Tas tiks panākts, izmantojot infrastruktūras plašo redzesloku debesīs, līdz šim nebijušu jutīgumu un attēlu izšķirtspēju, kā arī sniegs jaunas iespējas veikt novērojumus vienlaikus vairākos virzienos. LOFAR ERIC nodrošinās pārredzamu piekļuvi plašam zinātnisko pētījumu pakalpojumu klāstam. Tas veicinās sadarbību un ļaus pētniekiem īstenot inovatīvus projektus dažādās zinātnes jomās, tostarp pētīt Visuma īpašības, galaktiku veidošanos un evolūciju, pulsāru un radioviļņu fiziku, kā arī kosmisko magnētisko lauku struktūru.

Pirmajā sanāksmē piedalījās arī Ventspils Augstskolas IZI VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs.

“LOFAR ERIC izveide nostiprina Eiropas izcilību pasaulē nozīmīgā pētniecības jomā,” saka LOFAR ERIC dibinātājs un direktors Dr. Renē Vermeulens. “LOFAR ERIC ar savu nepārspējamo izkliedēto pētniecības infrastruktūru un spēcīgo Eiropas mēroga partnerību iekļūst Eiropas pētniecības telpā kā spēcīgs spēks astronomijas zinātnes un tehnoloģiju līderis ar potenciālu sniegt ieguldījumu plašāku sarežģītu problēmu risināšanā.”

LOFAR ir pasaulē lielākais un jutīgākais radioteleskops, kas darbojas zemās radio frekvencēs no 10 līdz 240 MHz. Tā ir sadalīta pētniecības infrastruktūra, kas sastāv no vairākām antenu stacijām, kuras ģeogrāfiski izvietotas visā Eiropā un kuras visas tiek vadītas ar programmatūru, kā arī ar jaudīgiem skaitļošanas un masveida datu glabāšanas līdzekļiem vairākos sadalītos datu centros. Kopīgi darbojoties, tas veido vienotu, ļoti elastīgu un spējīgu novērošanas un datu apstrādes sistēmu. LOFAR ar jutību, kas ir vairāk nekā simts reižu labāka nekā jebkuram citam teleskopam šajās frekvencēs, nepārspējamu attēlu izšķirtspēju plašā redzeslokā un iespējām novērot vienlaicīgi vairākos virzienos, ir līdz šim jaudīgākais zemo frekvenču teleskops uz planētas, un tas revolucionizē mūsu skatījumu uz zemo frekvenču radio visumu. LOFAR sākotnēji izstrādāja NWO-I/ASTRON, Nīderlandes Radioastronomijas institūts, kas tagad ir LOFAR ERIC saimnieks un nodrošina lielāko daļu LOFAR ERIC darbības pakalpojumu. LOFAR ERIC kopīgi finansē tā dalībnieki un partneri, kas kopīgi īsteno modernizāciju (LOFAR2.0), lai būtiski uzlabotu un paplašinātu zinātniskās pētniecības iespējas.


0 komentārs


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture