Ceturtdien, 29. septembrī, līdzās Ventspils slimnīcai, būtiski paplašinot rehabilitācijas pakalpojumu klāstu un uzlabojot pakalpojumu pieejamību, atklāts Kurzemes Rehabilitācijas centrs.
Jaunajā Rehabilitācijas centrā, kas tapusi kā divu stāvu piebūve pie esošās slimnīcas ēkas Pētera ielā 33, tiks nodrošināti dienas stacionāra un ambulatorie pakalpojumi. Līdz ar centra darbības uzsākšanu pacientiem būs pieejami vairāk nekā 100 rehabilitācijas pakalpojumi un manipulācijas, kas ir divas reizes vairāk nekā iepriekš.
Kurzemes Rehabilitācijas centrā izbūvēta plaša fizioterapijas zāle ar specializētiem rehabilitācijas trenažieriem, kur pacienti varēs darboties gan paši, gan speciālistu uzraudzībā. Savukārt virtuālās realitātes telpā, kā arī izmantojot robottehnoloģijas, pacientiem būs iespēja veikt vingrinājumus, uzlabot kustību amplitūdu un sekot progresam ar jauno tehnoloģiju un spēles elementu palīdzību.
Centrā radītas daudzveidīgas hidroterapijas iespējas – ūdens un fizikālās procedūras, sāls istaba, siltumterapija, kā arī Latvijā unikāls baseins ar paceļamo grīdu un caurredzamu stikla sienu, nodrošinot, ka baseina dziļums tiek pielāgots pacientam un vingrojuma specifikai, savukārt speciālists var uzraudzīt vingrojumu izpildi, arī neatrodoties baseinā.
Līdz šim dienas stacionārā bija iespējams uzņemt 6-8 pacientus dienā. Jaunajā centrā būs astoņas dienas stacionāra gultas, kā arī vairākas atpūtas palātas ar krēsliem, kas nozīmē, ka dienas stacionāra pakalpojumi vienlaicīgi būs pieejami līdz pat 15 cilvēkiem. Slimnīcas nodaļās, kurās ārstējas pacienti, kuriem nepieciešama rehabilitācija, tāpat kā līdz šim tiks nodrošināti arī diennakts stacionāra pakalpojumi.
Vēl būtiskāk palielinājusies ambulatoro pakalpojumu sniegšanas kapacitāte, ko atkarībā no pieprasījuma nākotnē plānots piedāvāt arī sestdienās. Centrā izbūvētajos un aprīkotajos kabinetos darbu sāks fizikālās terapijas un medicīnas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēds, klīniskais psihologs un citi funkcionālie speciālisti.
Apzinot jaunās iespējas, speciālisti izstrādā arī jaunus pakalpojumus, – jau tuvākajā laikā plānots sagatavot, piemēram, nodarbību ciklus topošajām māmiņām un bērniem.
Kā norāda Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis, tad saistībā ar rehabilitācijas pakalpojumu paplašināšanu slimnīcai saistās arī attīstības plāni, kas, protams, atkarīgi arī no finansējuma piesaistes iespējām. Tuvākie plāni saistīti ar pagalma infrastruktūras pilnveidi – arī to pielāgojot pacientu rehabilitācijas procesa vajadzībām. Plānots arī papildināt jau esošo aprīkojumu ar jauniem trenažieriem, lai pacientiem nodrošinātu vēl plašākas rehabilitācijas iespējas.
Finansējums
Būtiska loma projekta īstenošanā bijusi Ventspils valstspilsētas pašvaldības vadības un Saeimas deputātu aktīvai reģiona, tai skaitā Ventspils iedzīvotāju interešu aizstāvībai valsts mērogā un iesaistei projekta dokumentu sagatavošanā, kā rezultātā iecerei un nepieciešamībai attīstīt rehabilitācijas profilu Ziemeļkurzemē gūts atbalsts un piesaistīts finansējums.
Kopējās Kurzemes Rehabilitācijas centra izmaksas ir 3,2 miljoni eiro, tajā skaitā aprīkojuma un iekārtu iegāde. ERAF finansējums ir 85% no attiecināmajām izmaksām, valsts finansējums – 9%, slimnīcas finansējums – 6%.
Arhitektūra
Kurzemes Rehabilitācijas centra būvprojektu izstrādāja SIA “OZOLA & BULA, arhitektu birojs”. Jaunā ēka izvietota priežu ielokā, un tās arhitektoniskie risinājumi pacientiem neliek šo vietu uztvert kā slimnīcu, bet gan kā cilvēkam draudzīgu vidi ar mājīgu atmosfēru, ko paspilgtina individuāli mākslinieciskie risinājumi grīdu segumos, sienu flīzēs, mēbelēs un apgaismojumā.
Būvniecība
Kurzemes Rehabilitācijas centra būvniecība tika uzsākta 2020. gada jūlijā. Būvdarbus veica SIA “Ostas Celtnieks”, savukārt būvuzraudzību – SIA “LAKALME.