Livonijas ordeņa pilī apskatāma izstāde “Paslēptā pilsēta”, kas iepazīstina ar senlietām, kas atrastas būvniecības objektos veikto arheoloģisko uzraudzību laikā.
Arheoloģiskā uzraudzība – viens no veidiem, kā izzināt un saglabāt liecības par Ventspils pilsētas senāko (un dažreiz arī ne tik seno) pagātni. Šādu uzraudzību gaitā arheologs seko jebkuriem zemes darbiem, kas tiek veikti Ventspils senpilsētas teritorijā, fiksē kultūras slāņa liecības, senlietas, kas stāsta par pilsētas iedzīvotāju sadzīvi, etnisko piederību, šo priekšmetu izmantošanas laiku.
Izstādē parādīta neliela daļa no 2019.-2023. gadā veikto arheoloģisko uzraudzību senlietu materiāla. Pavisam šajā laikā veiktas 22 arheoloģiskās uzraudzības, kas sniegušas liecības par pilsētas senākajām (14.-16.gs.) robežām un seno ventspilnieku dzīvi, muzeja krājums papildināts ar vairākiem simtiem arheoloģisko senlietu. Senākās no tām datējamas ar 15.gs., jaunākās – ar 20.gs. sākumu.
Ieskatoties šo lietu izlasē, labi saskatāmas paralēles ar Rietumeiropas gleznās un zīmējumos attēlotajām ikdienā lietotajām lietām. Tomēr daži no atradumiem ir raksturīgi tikai Latvijai – piemēram, 16.-17. gs. pakavsakta, kādas šajā laikā valkāja vietējie iedzīvotāji – latvieši.
Izstādi papildina 17.-19.gs. pilsētas plānu kopijas, kurās skatāma pilsētas attīstība triju gadsimtu laikā.
Izstāde Livonijas ordeņa pilī būs apskatāma līdz 30. septembrim.
Informācija par pievienotajiem attēliem:
- foto (Skroder4): Zem pēdējo gadsimtu kultūras slāņa un 17.gs. kāpu smiltīm – 14.-16.gs. pilsētas kultūras slānis Skroderu ielā, arheoloģiskā uzraudzība 2023. gadā
- foto (Kaps): 17.-18.gs. apbedījums Ostas ielā, netālu no Tirgus ielas, 2019. gada arheoloģiskā uzraudzība.
- foto: (izstade): Izstāde apskatāma Livonijas ordeņa pils 3. stāvā – Mazajā izstāžu zālē.