Igaunija, Latvija un Lietuva 2025. gada 9. februārī plkst. 14.05 veiksmīgi sinhronizēja savas elektroenerģijas sistēmas ar kontinentālo Eiropu. Šis ir nozīmīgs vēsturisks solis Baltijas valstīm un visai Eiropai, stiprinot reģiona enerģētisko noturību un neatkarību.
Sinhronizācija ļauj Baltijas valstīm ciešā sadarbībā ar citām kontinentālās Eiropas valstīm pārvaldīt savus elektroenerģijas tīklus, nodrošinot stabilu un uzticamu frekvences kontroli, tādējādi būtiski uzlabojot reģionālo enerģētisko drošību. Iepriekš Baltijas valstis paļāvās uz Krievijas sistēmu frekvences pārvaldību, bet tagad tās ir pievienojušās Eiropas tīklam, kas apvieno vairāk nekā 400 miljonu patērētāju. Visas starpsavienojuma līnijas ar Krieviju un Baltkrieviju ir neatgriezeniski atslēgtas.
Šis process ir vairāku gadu rūpīgas sagatavošanās un sadarbības rezultāts starp Baltijas valstu pārvades sistēmu operatoriem – AS “Elering” (Igaunija), AS “Augstsprieguma tīkls” (AST, Latvija), AS “Litgrid” (Lietuva) – un to partneriem Eiropas sinhronajā zonā. Sinhronizācijas projekta ietvaros Polijas pārvades sistēmas operators PSE apliecinājis sevi kā spēcīgu sadarbības partneri, kurš nodrošinājis ne vien sekmīgu koordināciju un projektu vadību, bet arī kalpojis kā pieslēguma punkts ar Eiropas energotīklu. Lai panāktu šo rezultātu, veiktas ievērojamas investīcijas infrastruktūras attīstībā un tās stiprināšanā Baltijas valstīs un Polijā.
Ministru prezidente Evika Siliņa: “Šī ir ļoti nozīmīga diena Latvijas energodrošībai un neatkarībai. Mēs kopā ar Igauniju un Lietuvu esam veiksmīgi pievienojušies Eiropas energotīklam. Tas ir vēsturisks brīdis – esam neatgriezeniski atvienojušies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas. Šis sasniegums ir ilga un rūpīga darba rezultāts. Paldies visiem speciālistiem, enerģētikas nozares profesionāļiem, institūcijām un partneriem, kas ieguldījuši milzīgu darbu, lai mēs šodien varētu būt daļa no Eiropas energotīkla. Nākamie soļi būs saistīti ar sistēmas modernizāciju, atjaunojamās enerģijas izmantošanas paplašināšanu un reģiona drošības stiprināšanu.”
Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis: “Ilgi gaidītais brīdis ir noticis, esam vienotā elektrības sirdspukstā ar Eiropu – Baltijas valstis ir pievienojušās Eiropas energotīklam. Kopīgi, atbalstot viens otru, esam paveikuši fiziski nejūtamu, bet vēsturiski nozīmīgu soli. Šī ir nozīmīga diena Latvijas energodrošībai un energoneatkarībai! Sasniegtais rezultāts apliecina mūsu spēju veiksmīgi īstenot vērienīgu energodrošības projektu ne vien Latvijas līmenī, bet visā Baltijā vienoti! Man ir gandarījums par veiksmīgi noritējušo procesu, kur liels nopelns ir Baltijas valstu operatoriem, īpaša pateicība ir AS “Augstsprieguma tīkls” par ieguldīto darbu 15 gadu garumā. Pateicamies visām iesaistītajām institūcijām, sadarbības partneriem par profesionālo darbu, pastiprināti uzraugot, lai sinhronizācijas process šajā nedēļas nogalē noritētu raiti un bez aizķeršanās. Baltijas valstis ir gatavas kopīgi turpināt strādāt, lai kāpinātu ražošanas jaudu pieejamību reģionā.”
AS “Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis: “Baltijas valstīm pievienojoties pie Eiropas – pasaulē lielākās energosistēmas, esam kļuvuši energoneatkarīgi un pilnībā pārrāvuši vēsturiskās enerģētikas saites ar Krieviju. Līdzīgi kā Latvijas iestāšanās NATO un Eiropas Savienībā, pievienošanās Eiropas sinhronajai zonai ir vēl viens loģisks un nepieciešams solis mūsu valsts un visas Baltijas tālākai integrācijai ar Eiropu un rietumu demokrātijām. Pēdējo gadu laikā kopā ar Lietuvas un Igaunijas operatoriem un ar ievērojamu Eiropas Savienības finansējumu esam Latvijā atjaunojuši un pārbūvējuši vairāk nekā 500 kilometru augstsprieguma līniju, uzstādām sinhronos kompensatorus un lieljaudas bateriju sistēmas. Šobrīd darbu jau sācis arī Baltijas jaudas balansēšanas tirgus, kas ļaus nodrošināt konkurētspējīgas balansēšanas izmaksas, kā arī iespēju Latvijas uzņēmumiem piedalīties šajā starptautiskajā tirgū. Sinhronizācija ir liela kopdarba rezultāts – paldies Latvijas valsts institūcijām, Klimata un enerģētikas ministrijai, Eiropas Komisijai, mūsu kolēģiem no Litgrid un Elering un jo īpaši – AST darbiniekiem.”
Baltijas valstu elektroenerģijas sistēmas pievienojas kontinentālās Eiropas sinhronajai zonai pēc atslēgšanās no Krievijas kontrolētās IPS/UPS sistēmas plkst. 09:09 sestdien, 8. februārī, un veiksmīgas izolētas darbības testa izpildes.
Sinhronizācijas projektam nozīmīgs bijis Eiropas Savienības un ENTSO-E – Eiropas elektroenerģijas pārvades sistēmu operatoru asociācijas atbalsts. Viņu ieguldījums bija tehnisko vadlīniju nodrošināšanā, operatīvās un juridiskās ekspertīzes sniegšanā. Sinhronizācijas projekts tika īstenots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu.